Čtení, diskuze a koncert: „Zátopek“ od Jaromíra 99 a Jana Nováka

11. 05. 2016 11. 05. 2016

Kreslíř a hudebník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 a spisovatel a dramatik Jan Novák spolu publikovali grafický román, ve kterém vypráví jednu méně známou epizodu ze života legendárního českého běžce Emila Zátopka. Svoji knihu představí při diskuzi v Českém centru Berlín, následovat bude živý koncert.

Je léto 1952, československý olympijský team je připraven na odlet do Helsinek. Jen jeden člen teamu chybí: národní hrdina Emil Zátopek, adept na zlatou medaili na své speciální trati 10 km. Zátopek stávkuje a odmítá se připojit, pokud na Olympijské hry nepojede také běžec na středních tratích Stanislav Jungwirth. Tomu byla účast právě zakázána, protože jeho otec sedí z politických důvodů ve vězení. Zátopkovi vyhrožují, lákají ho, snaží se ho podplatit, dokonce sám Jungwirth na něj naléhá, aby odletěl. On si ale tvrdošíjně stojí za svým.

O dva dny později odlétá zvláštní let z Prahy do Helsinek. Na palubě jsou Emil Zátopek a Jaroslav Jungwirth. Režim ustoupil. Zátopek potom vyhraje všechny tři běhy na dlouhých tratích, což dodnes nikdo jiný nedokázal.

O německý překlad grafického románu se postaral Mirko Kraetsch. Překlad vyšel v březnu 2016 ještě před českým vydáním u nakladatelství Voland & Quist. Prodej knih na místě zajistí knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

Po diskuzi s autory Janem Novákem a Jaromírem Švejdíkem zazpívají Jaromír Švějdík a Marie Puttnerová v doprovodu A. M. Almela na mandolínu a kytaru, unplugged a v německé premiéře, písně z Moravy, domoviny Zátopkovy ženy Dany.

Vstup zdarma

Informace o události

  • Název události: Čtení, diskuze a koncert: „Zátopek“ od Jaromíra 99 a Jana Nováka
  • Datum: 11. 05. 2016 11. 05. 2016
  • Místo konání: České centrum Berlín

Podobné události