Leipzig | Občan Havel

10. 11. 2019 10. 11. 2019

V doprovodném programu výstavy „Charta 77 Story“ v Lipsku je představen cenami ověnčený časosběrný dokument o politiku, ale především také člověku, Václavu Havlovi.

Dokumentarista Pavel Koutecký natáčel život Václava Havla od roku 1992, kdy kandidoval na funkci prvního českého prezidenta.  S kamerou ho sledoval přes deset let, po dvě funkční období. Po tragické smrti Pavla Kouteckého dokončil film jeho kolega dokumentarista Miroslav Janek.

Ze stovek hodin natočeného materiálu pak vznikl časosběrný dokument, díky kterému má divák jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí Pražského hradu, k návštěvě Rolling Stones roku 1995, sleduje napětí při prezidentských volbách roku 1993 a 1998 i uvolněnou atmosféru při návštěvě amerického prezidenta Billa Clintona v roce 1994.

Dokument je velmi autentický a zobrazuje Václava Havla jako civilního, „obyčejného“ člověka. Člověka ve skutečnosti plachého, s velkým smyslem pro humor, člověka, který se někdy rozčílí, někdy si zanadává a někdy už toho všeho má prostě dost. Sestřih z významných i zdánlivě obyčejných událostí 14ti let života Václava Havla tvoří dohromady unikátní mozaiku, která zaujme diváka hlavně svou lidskostí, přirozeností a upřímností. Dokument získal v roce 2009 Českého lva za nejlepší dokument, Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film a byl nominován na Evropskou filmovou cenu za nejlepší dokument.

Uvedení filmu proběhne za podpory Českého centra Berlín.  

Komplení doprovodný program a bližší informace k výstavě „Charta 77 Story“ na: Stadtgeschichtliches Museum Leipzig a rovněž na Tschechien2019Leipzig.

Občan Havel
CZ 2007, 119 min., originální znění s německými titulky, režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek 

 

Informace o události

  • Název události: Leipzig | Občan Havel
  • Datum: 10. 11. 2019 10. 11. 2019
  • Místo konání: České centrum Berlín

Podobné události