Brutalistická architektura budovy Velvyslanectví České republiky v Berlíně se stala společným zdrojem inspirace pro nové malby Vladimíra Houdka (CZ) a Markuse Huemera (AT).
Tvorbu obou malířů spojuje především přetváření viděné reality do paralelních světů a redukce barevné škály na odstíny šedé s cílenými barevnými akcenty. Architektura je pro oba malíře jedním z témat jejich tvorby, přičemž pro Vladimíra Houdka je zásadní její rytmus, opakování a výsledkem je zploštělý abstraktní prostor. Naopak u Markuse Huemera zůstává dojem z prostoru zachován, transformuje ho ale pomocí jazyka do jiných významových rovin. Jaký dojem zanechá krystalická budova Věry a Vladimíra Machoninových z 80. let, skrývající překvapivé tvarové i barevné detaily, na plátnech Vladimíra Houdka a Markuse Huemera, je k vidění na výstavě s Huemerovským názvem „Akarofobikové, architektoničtí nostalgikové, Heidi Klum a další”.
Výstava a doprovodný katalog vznikají s podporou Leinemannovy nadace pro vzdělávání a umění.
Vladimír Houdek (*1984 v Novém Městě na Moravě, CZ). Studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, získal ocenění Cena kritiky za mladou malbu (2010) a Cenu Jindřicha Chalupeckého (2012) pro umělce do 35 let. Ve své tvorbě pracuje se zobrazením utopické, neznámé nebo budoucí reality, charakteristické je pro něj vrstvení malby a práce v neuzavřených sériích. Vladimír Houdek žije a pracuje v Praze.
www.vladimirhoudek.com
Markus Huemer (*1968 v Linci, AT) studoval na Vysoké umělecké škole v Linci a na Akademii umění v Düsseldorfu, vyučoval na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Franfurktu nad Mohanem (2004) a působil jako vedoucí pedagog Ateliéru nových médií I na Akademii výtvarných umění v Praze (2007-2015). Markus Huemer konstruuje ve své tvorbě paralelní světy v redukované barevnosti. Neoddělitelnou součástí jeho maleb jsou hravé, ironicky vyznívající názvy, které zpochybňují tradiční vnímání malby. Markus Huemer žije a pracuje v Berlíně.
www.markushuemer.de