Black Milk je výstavní projekt představující německému publiku výběr z Ostravské výtvarné scény. Ostrava čerpá svou novou kulturní identitu mj. také ze své mnohonárodnostní minulosti, ale i současnosti.
Průmyslový úpadek z devadesátých let 20. století (v počáteční fázi politické, hospodářské i kulturní transformace České republiky) způsobil demografický a kulturní kolaps Ostravy i širšího ostravského regionu. Tato skutečnost byla symptomatická i pro restrukturalizační procesy probíhající v industriálních centrech evropských (německých) i mimoevropských.
Ostravská výtvarná scéna je modelovým příkladem zrodu nové kulturní identity vznikající na postindustriálním základu. Divák má příležitost posoudit, zda má tato estetika pouze regionální charakter, nebo se jedná o součást globálních estetických trendů. Autoři tohoto projektu jsou přesvědčení, že právě vývoj v německých (post)industriálních oblastech podporuje jejich názor klonící se ke globálním aspektům příznačným pro novou kulturní, respektive vizuální identitu ostravské výtvarné scény. V Německu je možné najít řadu souvislostí a paralel.
Pro středoevropskou výtvarnou scénu posledních dvou dekád je příznačná emancipace regionálních výtvarných scén na etablovaných tradičních kulturních centrech. Tyto regiony postupně upevňují své kulturní sebevědomí a stávají se plnohodnotnou součástí evropského výtvarného provozu. Jedním z příkladů je i Ostrava, industriální město, které svou identitu v dřívější době odvozovalo výhradně od těžby nerostných surovin, která je v současnosti zastavena a od těžkého průmyslu, jehož činnost byla utlumena.
Mléko symbolizuje čistotu, zdraví a prosperitu. Také nový začátek, vznik nového života. Černá je barvou noci, konce a smrti. Po více než sto let symbolizovalo také uhlí prosperitu, nový život, nové začátky. Black Milk může být paradoxem…
Výběr vystavujících autorů: Pro Ostravskou výtvarnou scénu (potažmo pro celý region Slezsko) byl rozhodující vznik Fakulty umění při Ostravské univerzitě, která zásadním způsobem utvářela její podobu v posledních dvou dekádách. Z této skutečnosti vychází i výběr autorů pro výstavu Black Milk.
Vystavující umělci: Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Kuděla, Dáša Lasotová, Barbora Mikudová, Petr Lysáček, Václav Rodek, Tereza Samková, Marek Schovánek, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Iveta Šafránková, Ivana Štenclová
Kurátoři výstavy: Pavel Forman, Tomáš Koudela, Olga Wewerka
Pořadatelé: Moravskoslezský kraj, Ostravská univerzita, České centrum Berlín
Vernisáž: 13.06.2019, 19:00 hod., Úvodní slovo: Tomáš Koudela, Olga Wewerka
Součástí vernisáže bude autorské čtení vystavujících
umělců, kteří se zároveň věnují literární tvorbě (Daniel Balabán, Pavel Forman,
Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Surůvka).
20.06.2019,
19:00 hod.
Licht im Schacht: diskuse k výstavě
Michaela Ryšková (Národní památkový
úřad, Ostrava) a Tomáš Koudela (Ostravská univerzita) diskutují s hosty s Německa
o vývoj nové kulturní identity vznikající na postindustriálním základu.
Otevírací doba: 14.06.– 05.09.2019, út – so 14:00 – 18:00
V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.