Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2012 19:00

Skřivánci na niti

Chytrá a vypointovaná groteska o politických poměrech v socialistickém Československu 50. let, rámci promítání filmů vyznamenaných evropskou filmovou cenou Zlatý medvěd pořádá EUNIC Berlin, Berlinale a kino Arsenal.

50. léta v Kladně: obrovské šrotiště v hutních závodech se stalo konečnou stanicí pro psací stroje a figurky svatých, které v této době ztratily svoji hodnotu a byly přetaveny na budování socialismu. S lidmi se tehdy zacházelo jako s věcmi: muži, kteří sem za trest byli posíláni jako nepřátelé socialistického státu, se zde mají převychovat prací. Na výchově a nových hodnotách jim ovšem nezáleží, její zájem patří spíše ženám, které jsou zde uvězněné za pokus o útěk za hranice.

Film oskarem ověnčeného Jiřího Menzela byl natočen během liberálního „Pražského jara“. Dvacet let zůstal uzavřen v trezoru a do kin se dostal teprve po Sametové revoluci v roce 1989.

Uvedení: Dr. Christina Frankenberg (České centrum Berlín)

Skřivánci na niti
Československo 1969, 1990; režie: Jiří Menzel; 90 Min.; OmU, 35 mm
Hrají: Rudolf Hrušínský, Václav Neckář, Jitka Zelenohorská, Naďa Urbánková, Vlastimil Brodský a další

Evropští zlatí medvědi. Šedesát let filmového festivalu Berlinale – filmová projekce kulturního institutu EUNIC v kině Arsenal

Řada filmových projekcí s názvem Evropští zlatí medvědi (Europas Goldene Bären ) nabídne výběr z více jak 30ti evropských celovečerních a krátkometrážních filmů ze zemí EUNICu, které byli na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně oceněny hlavní cenou- Zlatým medvědem. Evropští zlatí medvědi vás provedou historií Berlinale od jeho začátku v roce 1951 až dodnes. Filmová řada projekcí tak umožní srovnání nejen různých zemí z různých časových období, ale potvrdí i rostoucí tendenci dnešní doby v navazování kulturních vztahů mezi zeměmi Evropy.

Filmová řada bude zahájena projekcí filmu Ten, který přišel (Die Frau und der Fremde) německého režiséra Rainera Simona dne 13. září 2012 v 19.30 v berlínském kině Arsenal. Úvodního slova se ujme prezident mezinárodního filmového festivalu Berlinale Dieter Kosslick. Projekce se zúčastní i Rainer Simon.

Během celkem osmi večerů se až do konce listopadu představí v kině Arzenál program všech 14ti kulturních institutů EUNICu, který se na akci podílí.

Evropští zlatí medvědi jsou projektem EUNICu Berlin ve spolupráci s Internationale Filmfestspiele Berlin a Arsenalem - institutem pro filmové a video-umění.

 

 

 

Místo konání:

Kino Arsenal

Datum:

7.11.2012 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala