Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.1.2012 20:30

Zdeněk Primus: Ich bin tot – Jsem mrtev

České centrum Berlín zve na čtení německo-českého autora Zdeněka Primuse. Tento kunsthistorik napsal novelu „Ich bin tot“ v němčině a Tomáš Svoboda ji přeložil do češtiny. Knihu vydalo v dvojjazyčném vydání nakladatelství Aula.

Pětice mužů přijíždí na opuštěný řecký ostrov. Už několik desítek let tu nikdo nežije, vesnice je opuštěná, domy se rozpadají a zarůstají plevelem. Zdá se, že muži se v této vesnici dobře vyznají. Každý z nich si zřídí provizorní příbytek v jednom z rozpadlých domů, nosí si vodu ze studně a chodí na ryby. Navzdory těmto každodenním činnostem vytuší pozorný čtenář velmi rychle, že pětice není jen obyčejnými turisty. Toto podezření se vzápětí potvrdí: muži byli na ostrově již jednou, před pětadvaceti lety zde bojovali jako vojáci německého wehrmachtu. A nyní se vrátili, protože nemohli po válce vést normální život, nemohli opustit své vzpomínky a stali se navždy cizinci ve svém každodenním životě. Na opuštěném ostrově se mohou vyzpovídat ze své viny, svého strachu i bolesti. Povídají si o boji, vítězstvích i prohrách, o životě i smrti. Jsou k sobě navzájem nemilosrdně upřímní, protože vědí, že živí z ostrova neodejdou – na tom se dohodli ještě před začátkem své cesty.

Česko-německý autor Zdeněk Primus získal jméno především jako historik umění. Narodil se roku 1952 v Brně, vystudoval dějiny umění, klasickou archeologii a germanistiku na univerzitách v Hamburku a Mnichově. V letech 1990 – 1992 byl kurátorem Městského muzea Mülheim an der Ruhr, 1992 – 1996 vyučoval dějiny umění na pražské FAMU, a 1996 – 2000 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Primus pracuje jako kurátor, je autorem a vydavatelem několika publikací o výtvarném umění. Novelu Ich bin tot – Jsem mrtev napsal německy, do češtiny ji přeložil Tomáš Svoboda. Kniha vyšla dvojjazyčně v pražském nakladatelství Aula. 

www.buchhaendlerkeller-berlin.de

Vstup:  5,-, zlev.  3,- €

Místo konání:

Buchhändlerkeller, Carmerstraße 1, 10623 Berlin – Charlottenburg

Datum:

24.1.2012 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala