Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.2.2018 16:00 - 21:00

Wooden Web: Česko-německý uzel

Ateliér kresby Fakulty umění Ostravské univerzity ve spolupráci s přizvanými kurátory a umělci v rámci instalace–participace–akce (de-)konstruuje „dřevěný internet“, který paradoxně poodhaluje jednotlivé mechanismy fungování skutečné internetové sítě. Instalace vytvořená společným úsilím českých a německých mladých autorů vznikla jako součást dlouhodobého projektu WOODEN WEB, který specifickým způsobem tematizuje problematiku internetové komunikace. Podstatou tvořivě hravého konceptu je představa budování kvazi funkčního dřevěného modelu internetové komunikace, s jehož pomocí jsou uskutečňovány vzájemné interakce a tvůrčí spolupráce. Umělecká „hra na internet“ přitom často paradoxně poodhaluje jednotlivé mechanismy fungování skutečné internetové sítě.

 „Vedle všech nesporných výhod přináší internet také hrozby a nebezpečí. Jestliže největší rizika mohou být  spojována  s jeho nezměrnou „nadlidskou“ potencialitou a naší neschopností nadhledu nad jeho možnostmi,   WOODEN WEB  třeba  vnímat jako vědomý pokus o polidštění sítě, o kontakt „tváří v tvář“.
Ten kdo chce publikovat na „dřevěném webu“ se musí alespoň na chvilku fyzicky octnout na místě, musí své dílo rukama zavěsit na větve, z nichž se tento web skládá.
Přitom však WOODEN WEB není žádnou kritickou alternativou internetu, nýbrž spíše jeho specifickou součástí. Je „zdřevěnělým zákoutím“ obecně užívané sítě, slouží jako „retardér“ zpomalující komunikaci tam, kde se vymyká možnostem naší kontroly.“ (Josef Daněk, z textu performance)

Projekt „dřevěného webu“ je žitým a promyšleně budovaným komunikačním prostorem neohraničeného společenstvím lidí z různých zemí a různých částí společnosti. Vzniká na pomezí umělecké, kurátorské a vzdělávací činnosti.  Svou různorodou podobou (ateliérové úkoly, performance, workshopy, výstavy) sdružuje a stále aktivuje zaangažovaný okruh umělců v několika zemích.

K povaze „wooden webové komunikace“ patří nonsens a ne-praktičnost, jíž je zde míněna vědomá hra s nefunkčností systému. Skutečným smyslem projektu je ale sama mezilidská komunikace, umělecká participace a společná tvorba účastníků. Třeba i nově příchozích náhodných návštěvníků, neboť zúčastnit se může každý, kdo se možná původně přišel jen podívat.

Autor projektu:  J. Daněk
Kurátorka: T. Nováková
Umělci: D.Grosser, T. Grussmann,V. Horálek, P.Hudcová, H.Chmelař, G. Kleinschmidt, P. Kubelková, P.Matoušek,  A.Morrey, L.Skřivánková, T.Teper a další
Performance: D. Grosser a J.Daněk

Program:
- od 16.00 do 17.00 Skype performance: Pavlína Kubelková, Michael Carty a Michael White (Irsko)
- prezentace mobilních dřevěných stránek: Vojtěch Horálek (Česká rep.)
- zavěšování artefaktů na síť: pro veřejnost
- od 18.45 - úvodní slovo kurátorky Terezy Novákové (Česká rep.)
- od 19.00 - performance a komentovaná prohlídka výstavy: Josef Daněk a Dirk Grosser (Česká rep. - Německo)
- od 19.45 - hudební vystoupení s projekcí: Wizard Ashdod (Německo)
- hromadná performance účastníků

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

16.2.2018 16:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala