Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.11.2017 19:00

Wissenschaftscafé – Krystalografie, revoluce ve zkoumání fyzikálních částic

Krystalografie není zrovna tou oblastí fyziky, kterou by si většina lidí nostalgicky pamatovala ze školních lavic. Jde o obor zabývající se strukturou krystalů, respektive rozsazením jednotlivých částic v látkách. Struktura je při studiu materiálů stejně tak podstatná jako jejich chemické složení. Vezměme si například rozdíl mezi diamantem a tuhou. O tom a mnoho dalším přijede pohovořit světová špička oboru, Lukáš Palatinus, který se se svým revolučním objevem dostal na titulní stránku věhlasného časopisu Science.

Dnešní moderní mikroskopy sice dokáží vidět jednotlivé atomy, ale zdaleka ne ve všech látkách. Palatinus s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR vyvinul unikátní zobrazovací metodu elektronové difrakce, kterou lze určit krystalovou strukturu i u krystalů s velikostí pouhých několika desítek nanometrů. Nová metoda je především nástrojem pro další badatele zkoumající látky, v nichž se vyskytují nanokrystaly. Patří mezi ně například řada léčiv, materiálů pro výrobu baterií nebo fotovoltaických přístrojů.

Lukáš Palatinus je původní profesí geolog a mineralolog. Již od vysokoškolských studií pracuje pro Fyzikální ústav Akademie věd. Patří k často citovaným vědcům z České republiky. Získal Cenu Akademie věd a Cenu Neuron pro mladé vědce. Za svými výzkumy často cestuje do různých končin světa. V Iránu takto objevil nejdelší solnou jeskyni na světě. Je vědcem, který nejenže skvěle rozumí svému oboru, ale dokáže o něm mluvit natolik dobře, že mu porozumí jak laici, tak jeho kolegové. Jeho přednáška proběhne v angličtině.

Ve spolupráci u s Nadačním fondem pro podporu vědy NEURON.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

21.11.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala