Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.3.2010 0:00 - 0:00

Vynález zkázy

České kino v Berlíně

 

Zločinný dobrodruh Artigas, který zbohatl krádeží podmořského pokladu, unesl profesora Rocha – vynálezce velmi účinné výbušniny, která dokáže nahradit uhlí a ropu.

 

Artigas zaveze profesora na ostrov v Atlantickém oceánu, na němž je v kráteru po vyhaslém vulkánu skryto město. Do tohoto tajuplného města je možno se dostat jen vchodem pod mořskou hladinou. Tam dole má profesor Roch zdokonalovat svůj vynález – vše, co k tomu potřebuje, mu Artigas poskytne. Za to od něj žádá vlastnictví vynálezu. Profesoru odpřísáhne, že bude trhavinu využívat jen pro dobro lidstva, ovšem inženýr Hartl, asistent profesora Rocha, brzy odhalí Artigovy pravé plány a nebezpečnou pravdu vynese na světlo.

 

Tento známý snímek natočil Karel Zeman v roce 1958 na motivy stejnojmenného románu Julese Verna za použití originálních ilustrací Hippolyte Léon Benetta a Édouarda Riou. Režisér zkombinoval práci reálných herců se symboly a prvky loutkového filmu, pracoval s vykonstruovaným osvětlením i s na několikrát exponovaným políčkem a zašel tak až na hranici tehdejších možností filmových triků. V kombinaci s historickými obrazy propůjčuje tato technika snímku jedinečnou atmosféru, která i o pár desetiletí později dokáže vtáhnout diváka do světa fantazie Julese Verna. Díky jedinečnému zpracování oceněnému v roce 1958 na Světové výstavě EXPO v Bruselu cenou Grand Prix je tento film vnímán jako milník mezinárodní kinematografie.

 

Společná akce s kinem Passage.

 

Vynález zkázy

ČSSR 1958, 83 min., v originále s anglickými titulky

Režie: Karel Zeman, scénář: Karel Zeman, František Hrubín

Hrají: Arnošt Navrátil, Lubor Tokoš, František Šlégr, Miloslav Holub, Václav Kyzlink, Jana Zatloukalová, Felix le Breux, Otto Šimánek

 

 

Pondělí, 8.3., 19.30 hod

Passage, Karl-Marx-Straße 131, 12043 Berlin, U7 Karl-Marx-Straße

Vstupné: 6,- €, sníž. 5,- €

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.3.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Kino Passage


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala