Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.10.2017 19:00 - 23.11.2017

Vnitřní území

Výstavou Vnitřní území se v Českém centru v Berlíně představí studenti a absolventi uznávaného Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, který vznikl po revoluci jako teprve třetí vysoká škola v bývalých komunistických zemích, kde bylo možné studovat fotografii jako samostatný obor.

Osobní deníky, autoreflexe, identita, autoportréty, nejniternější pocity, intimita, partnerské vztahy, iluze i deziluze, rodičovství, euforie i deprese, stárnutí, osudy blízkých, hledání životních hodnot. Mnozí západoevropští, američtí a japonští tvůrci jako Anders Petersen, Larry Clark, Nan Goldin, Nobuyoshi Araki a další už dávno s velkou otevřeností ukazují nejintimnější okamžiky svého života. Většina starších českých fotografů však až na malé výjimky, jaké tvořili třeba Zdeněk Tmej, Bohdan Holomíček a Libuše Jarcovjáková, nebyla ochotna mnoho prozrazovat ze svého vnitřního světa či z prostředí vlastní rodiny a nejbližších lidí. To se v tvorbě mladých tvůrců radikálně změnilo, jak to ukazuje i výstava Vnitřní území, zahrnující širokou škálu současných tvůrčích tendencí a množství fotografických žánrů od klasického portrétu přes subjektivní dokument až k inscenované fotografii. Někteří z vystavených autorů již získali výrazné postavení na mezinárodní scéně, jako například Dita Pepe, Anna Grzelewska, Tereza Vlčková či Jan Langer, expozice však zahrnuje i práce dosud méně známých současných studentů.

Vystavující: Lenka Bláhová, Krystyna Dul, Roman Franc, Anna Grzelewska, Zuzana Halánová, Renáta Mia Köhlerová, Jan Langer, Dita Pepe, Daniel Poláček, Kama Rokicka, Petr Toman, Tereza Vlčková

Kurátoři: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát

Vernisáž: 19.10.2017 v 19:00

Otevírací doba: 20.10. – 23.11.2017, út–so 14–18 hod.

Vstup zdarma

Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě je dnes počtem 207 studentů zdaleka největší z devíti fotografických kateder a ateliérů na českých vysokých školách a poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium. Mezi jeho absolventy a studenty více než třetinu tvoří cizinci, zejména ze Slovenska a Polska a v menším počtu i z dalších států včetně Japonska, Itálie, Lucemburska či Německa (absolventkou školy je například i úspěšná německá fotografka Stephanie Kiwitt).

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 19.10.2017 19:00
Do: 23.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala