Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2018 19:00

Vlk z Královských Vinohrad

Filmová řada „Bratský polibek – Vize a všední den za socialismu“, která se promítala po celém Německu, se blíží ke konci. Berlínské BrotfabrikKino na závěr promítne film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. Režisér, který zemřel v roce 2016, jeden z hlavních představitelů československé nové vlny, se ve snímku sebeironicky ohlíží za vlastním životem, konkrétně za festivalem v Cannes v roce 1968. Tři československé filmy tehdy ztratily naději na hlavní cenu, protože levicoví tvůrci kolem Jeana-Luca Godarda vyvolali přerušení festivalu.

27. ročník Filmového festivalu Cottbus se řadě „Bratrský polibek“ věnoval ve stejnojmenném speciálu. Do výběru z putovního programu se dostal i Němcův film z roku 2016 a sedm dalších snímků. Na východoevropské kinematografii sleduje tato filmová řada realitu socialismu sto let po říjnové revoluci a vytváří obraz rozpolcenosti mezi vizí a každodenností, mezi ideologií a skutečností. Reálný socialismus podnítil mnoho filmařů k tomu, aby během převratu i po něm kriticky reagovali na vládní poměry. „Bratrský polibek – Vize a všední den za socialismu“ nabízí komplexní obrázek toho, jak za socialismu vypadala politická kritika.

Po projekci snímku se za filmovou řadou ohlédnou Dr. Christina Frankenberg (zástupkyně ředitele Českého centra Berlín), Dr. Claus Löser (vedoucí programu BrotfabrikKina) a Bernd Bruder (programový ředitel Filmového festivalu Cottbus). Debata se bude věnovat také tomu, co mohou podobné filmy a programy jako řada “Bratrský polibek” vnést do současného kulturního, politického a historického vzdělávání.

Závěrečná akce řady „Bratrský polibek – Vize a všední den za socialismu“, kterou podpořila Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur (Národní nadace pro zpracování socialistické diktatury).

Vlk z Královských Vinohrad
Česko, Francie, Slovensko, 68 min., v originále s anglickými titulky, režie: Jan Němec
Vstupné: 5  
Čtvrtek, 26. 4. 2018, 19:00
www.brotfabrik-berlin.de

FOTO: THE WOLF FROM ROYAL VINEYARD STREET © MasterFilm

 

Místo konání:

BrotfabrikKino, Caligariplatz 1, 13086 Berlin

Datum:

26.4.2018 19:00

Organizátor:

BrotfabrikKino uvm.


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala