Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.2.2015 - 31.5.2015

Viktor Kolář. Fotografie

Sprengel Museum Hannover představuje českého fotografa Viktora Koláře na vůbec první výstavě v muzeu v Německu. Zhruba 40 fotografií z pěti desetiletí nabízí pohled na tvorbu, ve které se nevšedně snoubí dokumentární a poetické aspekty.

Středem tvorby a hlavním námětem Viktora Koláře (* 1941 v Ostravě) stále byla a zůstává jeho rodná Ostrava. Zde začal syn z rodiny fotografa a filmaře v 50. letech 20. století fotit. Do moravského průmyslového města na Odře se vrátil také po pěti letech v cizině: mezi 1968 a 1973 reagoval na vpád vojsk Varšavské smlouvy žitím v Kanadě a v USA. Pracoval zde jako pomocník v hutích, fotolaborant a fotograf.

Kolář nadále pracuje s černobílou fotografií a zavazuje se spíše komplexně vystavenému jednotlivému snímku než sériovým pracem. 1964 představil – po ukončení pedagogického studia – na své první samostatné výstavě snímky dětí hrajících si na ulici a průmyslem ovlivněnou krajinu kolem Ostravy. Raným podnětem byli též fotografie Henri Cartier-Bressona (1908-2004). Ale také česká avantgardní fotografie a dřívější vliv surrealistů stojí za nekonvenčním životem v tvorbě – charakteristické jsou pro snímky skrývky opředené sazemi, bělostně vlající prádlo před výklopným vozíkem žhnoucí ocele či opuštění lidé na cestě městem, formovaném uhlím a ocelí.

Od roku 1994 vyučuje Viktor Kolář na pražské FAMU. Jeho fotografie byly k zhlédnutí na četných výstavách, například v Art Institute of Chicago nebo v International Center of Photography v New Yorku. V roce 2003 představila Galerie hlavního města Prahy poprvé jeho rozsáhlou tvorbu retrospektivu.

Další informace: Sprengel Museum Hannover

Místo konání:
Sprengel Museum Hannover, Kurt-Schwitters-Platz, 30169 Hannover
Datum:

Od: 25.2.2015
Do: 31.5.2015

Organizátor:

Sprengel Museum Hannover


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala