Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2018 19:30

VERSschmuggel – Překladiště

S básnířkami a básníky: Milan Děžinský (CZ) a Steffen Popp (DE), Pavel Kolmačka (CZ) a Nadja Küchenmeister (DE), Pavel Novotný (CZ) a Léonce W. Lupette (DE/ARG), Jan Škrob (CZ) a Tom Bresemann (DE), Božena Správcová (CZ) a Birgit Kreipe (DE), Marie Šťastná (CZ) a Carl-Christian Elze (DE), moderuje: Jonáš Hájek (CZ), kurátor a básník

Česko je blízko: na jízdním kole ujedete 320 km mezi Berlínem a Prahou za dobré tři dny. Tři dny trvá také překladatelský workshop VERSschmuggel, na kterém se během berlínského festivalu poezie setká šest českých a šest německých básnířek a básníků. VERSschmuggel je uměleckým a komunikativním dobrodružstvím a místem pro kulturní výměnu i poetické tradice. V tandemech a s pomocí překladatelů přenáší básnířky a básníci své texty do druhého jazyka. Jejich výchozím materiálem jsou interlineární překlady básní.      

Výsledky německo-české básnické spolupráce budou toho večera představeny v dvojjazyčném čtení. Vyjdou také knižně jako antologie v Česku (Protimluv) i v Německu (Das Wunderhorn) a svou premiéru oslaví na knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019, jehož hlavním hostem bude Česká republika. Akce berlínského Haus für Poesie a dalších partnerů, kterou podporuje také České centrum Berlín, se bude konat v rámci 19. berlínského festivalu poezie.  

Za účasti překladatelek a překladatelů: Lena Dorn (DE), Kathrin Janka (DE), Mirko Kraetsch (DE), Martina Lisa (DE), Eva Marková (CZ), Michaela Škultéty (CZ)

Kurátor: Jonáš Hájek, vedení projektu: Juliane Otto, Michaela Grimm (asistence)

Vstup: 10/7 €, 13/8 € kombinovaná vstupenka zahrnující i rozhovor s básníky   

 

Místo konání:

Akademie der Künste, Hanseatenweg 10, 10557 Berlin, Kl. Parkett

Datum:

30.5.2018 19:30

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala