Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2008 0:00 - 0:00

Velikonoční veselice

Moravské velikonoční zvyky v České vesnici

 

Dodnes jsou v České republice udržovány tradiční velikonoční zvyky, které jsou v Německu z velké části neznámé. Především na vesnici chodí o Velikonoční pondělí chlapci a muži od domu k domu a hledají mladé dívky a ženy, které by mohly vyšlehat velikonoční pomlázkou. Tato pomlázka se splétá z osmi, dvanácti nebo dokonce čtyřiadvaceti vrbových prutů a na konci je ozdobena barevnými stuhami. Šlehy touto pomlázkou jsou symbolické a pomlázka je spíše znamením zájmu mužů o ženy. Podle tradice by tento zvyk měl ženám dokonce do přicházejícího roku zaručit zdraví a krásu. Proto ženy také muže nešlehají, ale na oplátku jim dávají barevná velikonoční vajíčka a pohostí je velikonočním pečením a alkoholem. Typickou velikonoční specialitou je buchta ve tvaru beránka, v mnohých moravských regionech se o Velikonocích peče také perník, který je nápadně ozdoben.

Velikonoční pomlázky, vajíčka a beránci se dnes dají již v celé České republice koupit v obchodech. V oblastech jako je například Valašsko na severovýchodě Moravy si však lidé stále sami nejenom pečou, ale také splétají pomlázky a zdobí vajíčka. Při velikonočních svátcích máte v České vesnici mimořádnou příležitost se nejenom podívat ženám z Valašska při jejich práci přes rameno, ale můžete si sami zkusit zaplést svou v pomlázku či ozdobit vajíčko. K tomu bude hrát a tančit cimbálový soubor VSACAN ze Vsetína.

 

Workshops

Zdobení velikonočních kraslic

Existuje celá řada technik zdobení velikonočních vajec. Alena Křenová ukáže, jak se dají vajíčka zdobit pomocí vosku, Martina Polachová představí techniku vyškrabování a dírkování.

 

Zdobení perníku

První pekaři perníku existovali na Moravě již ve 14. století, Irena Burdová vám ukáže, jak se perníčky zdobí pomocí bílkové polevy a moučkového cukru.

 

Pletení pomlázek

Augustýn Valigura s vámi bude plést pomlázky z vrbových prutů.

 

Workshopy jsou určeny pro dospělé a starší děti, ti menší se mohou účastnit velikonoční soutěže v malování.

od 14.00 hod., Comenius-Garten

 

Koncert s cimbálovým souborem VSACAN

Velikonoce v moravském Valašsku

Umělecký soubor VSACAN nehraje pouze tradiční lidové písně, ale také předvádí typické velikonoční zvyky z moravského Valašska.

15.00 hod., pódium v Comenius-Garten

 

V návaznosti na program se můžete kolem 16.00 hod. zúčastnit bohoslužby v kostele Evangelické jednoty bratrské nebo absolvovat prohlídku skrze Comenius-Garten a muzeem v České vesnici.

 

Společná akce Českého centra, Evangelické bratrské jednoty a České vesnice v Berlin-Neukölln.

 

Velikonoční pondělí, 24.3., od 14.00 hod.

Comenius-Garten

Česká vesnice , Richardstraße 35, 12043 Berlin - Neukölln

Vstup volný

 

V případě deště se veselice přesune do sálu kostela Jednoty bratrské a do vedlejších prostor, Kirchgasse 14–17.

 

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

24.3.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala