Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2016 19:30

Václav Havel: Evropan

Vzpomínkový večer ve spolupráci s každoroční konferencí Forum 2000 a Knihovnou Václava Havla v Praze k výročí českého prezidenta a dramatika Václava Havla, který by letos 5. října oslavil své 80. narozeniny. Připomeneme nejen jeho výjimečnou osobnost, ale zejména jeho představy o Evropě, které jsou stále živé a atraktivní. I přes svou osobní zkušenost s totalitním pronásledováním věřil v klíčovou úlohu evropské integrace pro kvalitu demokracie v Evropě.

Na události budou prezentovány některé z Havlových nejdůležitějších a nejzajímavějších myšlenek doplněné promítáním snímků pořízených českým fotografem Karlem Cudlínem, který následoval prezidenta na jeho cestách po mnoho let. Budeme také věnovat určitou pozornost blížící se konferenci Forum 2000, která se koná v Praze v druhé polovině října. Forum 2000, které založil Václav Havel v roce 1996, se zaměřuje na aktuální témata demokracie a rozvoj lidských práv a účastní se ho každoročně vysoce postavené osobnosti z celého světa.

Úvodní slovo pronese český velvyslanec v Německu, H. E. Tomáš J. Podivínský. Diskutovat o Václavu Havlovi a jeho myšlenkách k Evropě budou dva vynikající řečníci:

Michael Žantovský (* 03. 01. 1949 v Praze) je český diplomat, politik, spisovatel, novinář, textař a psycholog. Po takzvané sametové revoluci v roce 1989 působil jako mluvčí a poradce prezidenta Václava Havla a byl jeho blízkým přítelem až do jeho do smrti v roce 2011. Pan Žantovský je bývalý velvyslanec České republiky v USA a Velké Británii. Je autorem životopisu Václava Havla publikovaného v roce 2014. Knihu si bude možno na místě zakoupit. 

Prof. Eckart Stratenschulte (* 14. ledna 1952 v Heidelbergu) je od roku 1993 ředitelem Europäische Akademie Berlin. Vyučuje politologii na Freie Universität Berlin, kde mu byl v roce 2005 udělen titul čestného profesora. Pan Stratenschulte se také podílel na snaze vybudovat nový rozšiřující postgraduální program v rámci evropských studií tří největších berlínských univerzit. Je členem představenstva Europäische Bewegung Deutschland.

Diskuzi bude moderovat PhDr. Tomáš Sacher, ředitel Českého centra v Berlíně a bude probíhat v angličtině.

Prodej knih na místě zajistí knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

Vstup zdarma

            

 

Foto © Karel Cudlin

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

6.10.2016 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala