Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2014 - 1.6.2014

UMPRUM Interior Design na mezinárodním designovém festivalu DMY v Berlíně

Ateliér design nábytku a interiéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze prezentuje na DMY festivalu v Berlíně svůj projekt "Forma následuje materiál".

Parafrází slov amerického architekta Louise Henryho Sullivana („form follows function“, in his article: The Tall Office Building Artistically Considered, 1896) byl v tomto projektu přenesen důraz z funkce na materiál.

Záměna těchto slov upozorňuje na nástrahy, které hrozí při navrhování v grafických programech, a to na opomíjení skutečných vlastností materiálu. Aby design nebyl jen plochou odpovědí na formální podobu předmětu, stal se v tomto případě východiskem materiál a experimenty s ním, jež studenta teprve přivedly k produktu, kde by bylo možné specifických vlastností vzniklého materiálu plně využít. Cílem nebylo najít pouze formu, která by svým výrazem odpovídala současným trendům, ale naopak určitou jednoduchost, jež by se promítala do užitých materiálů i energeticky nenáročné výroby. Studenti sami navrhli jednoduché stroje a formy, s jejichž pomocí produkt zhotovili a celý proces výroby zdokumentovali.

Kvalitní design by neměl zaujmout jen svou vizuální podobou, která podléhá rychle se proměňujícím módním trendům, ale neměl by být také pouze funkčním předmětem bez estetické kultivace. Designér ovlivňuje vnímání předmětného světa nejen po stránce estetické, užitkové, ale i ideové. Současný design je jednak pragmatickou odpovědí na požadavky trhu žádající předměty denní potřeby a spotřeby, ale také představuje řadu luxusních předmětů, jejichž východiskem byla primárně estetika. Jaká cesta však vede k syntéze luxusu a všedního dne, jehož energetické bohatství je omezeno? Jak vypadá společensky odpovědný design?

UMPRUM Interior Design / DMY.

Místo konání:

Berlin Tempelhof, Tempelhofer Damm / Paradestraße, 12101 Berlin

Datum:

Od: 28.5.2014
Do: 1.6.2014

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala