Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.5.2015 19:00 - 6.6.2015

Umkola

Název výstavy Umkola odkazuje hned ke dvěma současným fenoménům – k čím dál tím více oblíbenějšímu dopravnímu prostředku a k promyšlenému zpracování, které se označuje slovem „um“. Právě tento „um“, ať už technický či umělecký, je leitmotivem celé výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Od sametové revoluce začala v České republice vznikat řada menších či větších firem specializovaných na výrobu moderních jízdních kol. Některé uspěly a prosadily se na tuzemském a postupně i zahraničním trhu, jiné zanikly a jejich modely se dnes řadí mezi sběratelské unikáty.  Za pomyslný vrchol „cyklo boomu“ lze ale považovat až vývoj po roce 2000, kdy se počáteční zájem rozšířil o otázky vztahu k životnímu prostředí, možnostech dopravy ve velkých městech a podpory domácích výrobců.

Vystavena budou kola studentů a absolventů VŠUP, ale také malosériových firem, které se od dob svého vzniku stali rovnocennými soupeři zahraničních výrobců. „Výstava UM kola si klade za cíl představit malý výsek z české výroby, která svým technickým i estetickým zpracováním patří k unikátům v současné lokální produkci.“ přibližují svůj koncept kurátoři Kristýna Zámečníková a Adam Šimeček.  Po pražské premiéře v Galerii UM se unikátní výstava, která jako první nabízí ucelený pohled na české designery a výrobce kol, přesune do Berlína – místa, kde se městská cyklistika dynamicky rozvíjí a stává se životním stylem.

Autoři výstavy
Kristýna Zámečníková
Adam Šimeček

Vernisáž
Středa, 20. 5. 2015, 19.00 – 21:00

Otevírací doba
21. 5. – 6. 6. 2015, Út – So 14.00 – 18.00
Berte prosím na vědomí, že výstava v době konání ostatních akcí Českého centra a během německých svátků není přístupná.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 20.5.2015 19:00
Do: 6.6.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala