Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2019 19:00

Tschechien erlesen: Iva Pekárková - Noch so einer

Čtení a rozhovor s autorkou v češtině a němčině

Iva Pekárková vypráví strhující příběhy z multikulturního světa. České události vypráví z pohledu zvenčí, zato události ve světě popisuje z bezprostřední blízkosti. Nebere si servítky, oprošťuje se od sentimentu, její tvorba je přímá a bez obalu; ve výrocích, stylu psaní a tématech.

Pro svazek „Noch so einer” vybralo nakladatelství Větrné mlýny tři příběhy z české sbírky Beton, které byly přeloženy Martinou Lisou. Všechny povídky (Beton, Hotový svět a Zůstane malým klukem) pojednávají o outsiderech. Ve svém doslovu k německému vydání Jaromír Konečný konstatuje: „… o této jinakosti lze psát tak dobře a autenticky, jen pokud se člověk také odlišuje od toho, co považuje společnost za normální. Nezáleží, jestli je jiný proto, že se tak narodí, nebo se jiným stane, protože je migrantem. Próza Ivy Pekárkové je autentická a její zkušenosti malují poetické obrazy jinakosti.“

Autorka má za sebou dlouhou cestu. V polovině 80. let emigrovala do USA, v roce 1997 se vrátila do České republiky a od roku 2005 je jejím domovem Velká Británie. Různé cesty ji zavedly na místa po celém světě. Vydala kolem 25 děl (romány, novely, beletrické reportáže, sbírky sloupků), v posledních letech Levhartici (2013), Beton (2014) a Pečenou zebru (2015).

Sbírka se objeví v rámci řady Tschechische Auslese, společném edičním projektu českého nakladatelství Větrné mlýny a rakouského nakladatelství Wieser Verlag  pro představení České republiky na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019. Společná akce nakladatelství Větrné mlýny a Českého centra Berlín je podpořena Česko-německým fondem budoucnosti.

Vstup zdarma

 

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích FacebookTwitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

18.6.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala