Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2013 - 8.8.2013

Transgender Me

Výstava Transgender Me se zabývá transgenderem jako otevřenou kategorií, která zahrnuje nejen osoby, které podstoupily (nebo plánují podstoupit) operativní změnu pohlaví, ale i ty, kteří o takové změně neuvažují a z nějakého důvodu se zcela neidentifikují se svým biologickým nebo společenským pohlavím. V takto vymezeném kontextu ztrácí význam tradiční bipolární dělení na dvě pohlaví, podobně jako tomu bylo například v indiánských kulturách, které rozlišovaly několik genderových rolí. Výstava se koná ve stejné době jako Christopher Street Day Berlin a Pride Festival.

Výstava představuje práce umělců žijících a tvořících v České a Slovenské republice, odkrývá různé aspekty kategorie transgenderu, snaží se naznačit její šíři a současně poodhalit zažívané pocity a kontext, ve kterém tyto osoby žijí.

Pravděpodobně nejčastější téma, které se ve výstavě objevuje, představuje sebereflexe a vyrovnávání se s vlastní odlišností (Jožo Rabara, Lukáš Houdek, Alena Foustková). Dva obrazy Jana Gemrota představují motiv sebevraždy ve věku, kdy hledáme svou identitu. Mezi další témata zastoupená ve výstavě patří vztah genderového programování a těla (Michelle Šiml) nebo téma glamour, vizuality a formy (Petr Motyčka). Instalace Lenky Klodové osobitě rozvíjí odmítnutí bipolárního dělení. Kromě jasně definovaných témat je na výstavě důležitý také imaginativní prostor osobní queer poetiky (Mark Ther, Darina Alster, Maroš Rovnák, Eva Pandulová).

Vernisáž: 13. 06., 19.00
Performance lecture: SUPERFICIAL surface (Ivan Civic)

 17. 06. - 11. 07. 2013, Po-Čt:15.00-20.00
Mějte prosím na paměti, že výstava není v době konání ostatních akcí v Českém centru přístupná.

 

Foto: Michele Siml „Rekonstrukce“

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 13.6.2013
Do: 8.8.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala