Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2018 19:00

Mise Afghánistán. Čtení a rozhovor s Tomášem Šebkem

Tomáš Šebek je chirurg v pražské nemocnici a s organizací Lékaři bez hranic opakovaně vyjíždí do krizových oblastí po celém světě. Mezitím si také vybudoval jméno jako autor tří knih, ve kterých působivě referuje o své zahraniční práci. V Českém centru Berlín bude při čtení a rozhovoru vyprávět o své práci v Kunduz Trauma Centre v severním Afghánistánu, kde byl nasazen v letech 2013 a 2015. Pro tento večer přeložila Christina Frankenberg pasáže z knihy vydané v nakladatelství Paseka do němčiny.

„Prda jako blázen. A docela blízko. Jako když se u nás doma střílí v lomu. Poslouchám do ticha. Začínaj sirény, policajti a hasiči. Čekám na telefon z nemocnice. Vedoucí projektu už zběsile telefonuje. Potkám ho za pár minut na schodech. – Tak co? Nějaký raněný? – Ne. IED na západním cípu města, nikdo zraněnej. Víc mě nezajímá, to neni práce pro mě.“

Ve svých útržkovitých záznamech popisuje stresující každodenní život v permanentních výjimečných stavech. Bez evropských špičkových technologií operuje zraněné z války, ale také oběti dopravních nehod a mnoho dalších nemocných jak na běžícím páse. Popisuje kontakt s pacienty, lékařské zákroky a spolupráci v mezinárodních týmech. Ačkoliv se v zemi může pohybovat pouze omezeně, obsahují jeho texty břitké postřehy ze státu, který známe především z válečného zpravodajství. Rychlý rytmický text je prosycen pragmatismem chirurga, smyslem pro ironii a také typicky českým smyslem pro improvizaci. I když texty vyzní spíše uvolněné, je na každé stránce patrné, že jsou psané velmi angažovaným lékařem, který je zcela přesvědčen o smysluplnosti a důležitosti své práce.

Vstup zdarma

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

30.1.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala