Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2015 19:00

Tomáš Pospiszyl: An Overview of the Works of Jiří Kovanda

Historik umění, kritik a kurátor Tomáš Pospiszyl z Prahy je zasvěceným znalcem díla Jiřího Kovandy. Ve své přednášce, která se koná v prostorách výstavy „Jiří Kovanda proti zbytku světa“ kurátorů Guillaume Désanges a François Piron, představuje tvorbu pražského performera. Tomáš Pospiszyl se do širšího povědomí dostal především jako spolupracovník Davida Černého, se kterým se podílel na projektu Entropa. V letech 1997 až 2002 působil jako kurátor Národní galerie a od roku 2003 je pedagogem na pražské FAMU. V anglickém jazyce, organizuje Institut slavistiky Humboldtovy univerzity v Berlíně, Univerzita Viadrina Frankfurt nad Odrou a České centrum Berlín.

Přednáška Tomáše Pospiszyla v Českém centru Berlín zahájí konferenci „BodyCzech. Reprezentace tělesnosti v české literatuře a kultuře po roce 1948“. Když v březnu 1969 československý hokejový tým porazil sovětské mužstvo na Mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu, které se konalo devět měsíců po Pražském jaru – jednalo se o symbolický signál. Skutečné bodychecks z hokejového zápasu se propojily s tehdejší dramatickou politickou situací. Fanoušci svůj tým povzbuzovali provoláváním hesla „Dubček“ a ještě v noci malovali olejovými barvami po zdech pražských domů skóre 4:3. Od fyzického nasazení na ledě až k městské intervenci coby politické performanci: vedle klíčových pojmů jako je „sport“, „gender“, „performance“, „transformace“ a „násilí“ prozkoumává konference „BodyCzech“ intertextuální tělesnost a reprezentaci těla v české kultuře od komunistického převratu až do současnosti. Zároveň výraz check naráží na slovo „kontrolovat“ a konference „BodyCzech“ se tak dotkne i témat normy a normativity, momentů dohlížení, kontroly a trestu.  

Konference se koná od 24. do 25. dubna na Humboldtově univerzitě v Berlíně. (Hlavní budova HU, Unter den Linden 6, místnost 3.071) Zájemci jsou srdečně vítáni, program k nahlédnutí zde.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

23.4.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala