Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.5.2017 19:00

Tomáš Pospěch: Šumperák

Anotace: Tomáš Pospěch zdokumentoval více než 550 „Šumperáků“ ze skoro 5000 postavených. První „Šumperák“ byl zrekonstruován před padesáti lety, na podzim roku 1966, projektantem Josefem Vaňkem. Tento typ domu se pak stavěl běžně v celém Československu. Připomíná nám dobu, kdy jste si nemohli objednat architekta, najmout firmu, kdy jste měli potíže sehnat materiál, dobu, kdy si lidé své domy stavěli sami. Projekt představíme v rámci řady „Architektonické intervence“.

„Šumperák“ byl milován i nenáviděn. Na vesnicích byl považován za úspěšnou modernizaci, jiní ho považovali za kýč. Odpovídal nárokům na moderní bydlení, architekti jej nepovažovali za architekturu, památkáři se právem obávali, že zkazí charakter české vesnice. Bylo jich postaveno skoro 5000, ale jen pár z nich odpovídá původnímu návrhu a některé z nich postupem času změnily svůj vzhled. Tak který z nich je tedy originál?

Na počátku Pospěchova projektu stála prostá fascinace sérií, fotografie byly knižně publikovány v roce 2016.

Tomáš Pospěch (1974) je fotograf, historik umění a kurátor. Mnoho let pracuje pro Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Jako vizuální umělec se věnuje několika typicky českým fenoménům, které se často dotýkají pole architektury. To se týká nejen jeho projektů „Hrady a zámky České republiky“ (2003-2011), „Majitelé hradů” (2003–2007), „Češství” (2003–2011), ale i aktuální interpretace tématu „Šumperák“.

Řada „Intervence v architektuře“ si dává za cíl obeznámit berlínské publikum se zajímavými architektonickými celky v České republice, diskuzemi spojenými s rekonstrukcemi, revitalizacemi a dalšími zásahy do jak architektonického, tak urbánního a veřejného prostoru. V České republice města a místa prošly často dlouhým historickým vývojem, který se odráží v bohaté architektonické tradici. Na rozdíl od Německa a především Berlína, nebyla města poničena během války a i v dnešní době je každý zásah intervencí do již někdy i po staletí existujícího celku. Témata jsou vybírána tak, aby byly představeny architektonické zásahy z různých míst ČR, ale i z různých historických, politických a společenských epoch

Přednáška Tomáše Pospěcha bude probíhat v anglickém jazyce.

Vstup zdarma 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

22.5.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala