Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.9.2009 0:00 - 0:00

Tereza Brdečková: Šahrazád a král

Čtení a diskuse

 

Generační román pojednává o ženě, která chce uniknout ze světa ovládaného muži. Román vydalo v roce 2000 pražské nakladatelství Argo pod názvem Šahrazád a král. Tereza Brdečková vytvořila svůj debutový román jako rodinnou kroniku, která sahá z 20. let minulého století až do současnosti, a osud jejích hrdinů je propletený jako v pohádkách Tisíce a jedné noci.

Vystupuje zde patriarcha, jehož kouzelný prsten dovoluje cestovat časem do starých perských zahrad. Marion, mladá Češka, žije v Berlíně a jako dítě musela odejít proti své vůli do exilu. Další postavou je válečný fotograf, který se začal věnovat za Stalinovy éry obrázkům aktů. A nakonec jsou zde Cyril, filozof a někdejší politický vězeň, jeho přítelkyně Helena a jejich dcera Sylva, bez které Cyril nedokáže žít. Tak se vyvíjí úzký vztah mezi mladou dívkou a Cyrilem, který zdrceně bojuje proti své krizi středního věku.

Cyril a Sylva se objevují jako odraz páru z Tisíce a jedné noci: s příběhy, kdy princezna Šeherezáda vyprávěla každou noc znuděnému králi, že se pokouší zachránit svůj život. Zatímco král a Cyril představují minulost, Šeherezádě a Sylvě patří budoucnost…

 

Tereza Brdečková píše pro prestižní týdeníky, mj. pro Respekt, a také vytváří scénáře českým televizím. S jejím debutovým románem způsobila senzaci v České republice, kniha byla během krátké doby vyprodána.

 

V návaznosti na čtení bude Tereza Brdečková připravena diskutovat s publikem.

 

Na místě je možné zakoupit knihy z knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

 

úterý, 8.9., 19.00 hod.

České centrum, knihovna v podkroví

vstup Zimmerstraße 19a, 10969 Berlín

vstupné zdarma

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.9.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala