Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2013 - 21.4.2013

České ateliérové sklo – skupina Rubikon

Umělecký spolek „Talstrasse“ e.V. in Halle (Saale) představuje pražskou uměleckou skupinu Rubikon a české ateliérové sklo autorů Bohumila Eliáše, Jana Exnara, Jaroslava Matouše, Ivo Křena, Jaromíra Rybáka a Mariana Volrába. Členům skupiny se podařilo odpoutat svojí sklářskou tvorbu od průmyslové výroby a jejich umělecké výtvory vznikají jako ojedinělé skulptury a prostorové objekty v jejich vlastních ateliérech a dílnách.

Význam umělců v této výstavě představovaných tkví především v jejich experimentálním a konceptuálním přístupu ke sklu jako materiálu. České ateliérové sklo patří dnes k jednomu z mezinárodně nejuznávanějších v oboru uměleckého sklářství.

Umělecká skupina Rubikon se zformovala kolem teoretika umění Ivo Křena v roce 1997. Dnes tvoří skupinu osobnosti, které jsou svým uměleckým rukopisem v oboru ateliérového skla známí daleko za českými hranicemi. Plastiky těchto autorů - sklářů překračují svojí formou a výrazem pouhou fascinaci materiálem a jeho specifickými vlastnostmi. Sklo jim slouží jako zprostředkovatel obsahu, sdělení o jejich vnímání okolního světa

Umělecký spolek „Talstrasse“ e.V. tímto výstavním projektem navazuje na dlouholeté kontakty s českými umělci a výstavy jako „Halle meets Prag“, „Studio-Glas, Malerei, Graphik aus Prag“ a „Veronika Bromová – report from chaos – Fotografie“. Již před deseti lety (2003) tak spolek představil některé ze zástupců skupiny Rubikon v rámci jedné z těchto úspěšných výstav.

Další paralelní částí výstavy je také prezentace v Galerii f2 – halle für kunst, která je věnována především mladším dílům umělecké skupiny.

K výstavě vychází také katalog.

Koncepce:
Matthias Rataiczyk
Christin Müller-Wenzel

Výstava potrvá:
od 21. února do 21. dubna 2013

Otevírací doba výstavy:
Út – Pá 14 – 19 hod, So a Ne 14 – 17 hod

Bližší informace o práci uměleckého spolku najdete na stránce: www.kunstverein-talstrasse.de

Místo konání:
Kunstverein „Talstrasse“ e.V., Talstraße 23, 06120 Halle (Saale)
Datum:

Od: 21.2.2013
Do: 21.4.2013

Organizátor:

Výstava je pořádána za podpory Českého centra Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala