Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.9.2016 19:00

Stefan Butt: České vesnice v Berlíně a Braniborsku - Historie a současnost

Mnoho mladých Čechů a Češek přichází za studiem nebo životem do Berlína, který je v současnosti díky své rozmanitosti a mezinárodní atmosféře velmi oblíbeným městem. Po sovětské okupaci v srpnu roku 1968 našlo svůj domov v tehdejším Západním Berlíně mnoho Čechů a Slováků hledajících svobodu. Podobná vlna emigrace z Československa na západ je spojována s komunistickým převratem v únoru 1948.

Kdo ale byli ti, kteří do Berlína přišli ještě dříve a založili zde české vesnice, z nichž se některé budovy nebo větší části dochovaly dodnes? Nejznámější jsou Česká vesnice v Rixdorfu – v dnešní berlínské čtvrti Neukölln – a osada Nowawes v Postupimi-Babelsbergu,   Češi ale sídlili i na jiných místech, třeba v dnešních čtvrtích Schöneberg nebo Zehlendorf.

Proč tehdy Češi přišli (právě) do Berlína? Kde všude sídlili? Jak žili a jak dlouho si udrželi svůj jazyk a kulturu? O jaké lidi se jednalo? Jsou dodnes známá některá jejich jména? A kde lze narazit na jejich stopy?

Odpovědi na tyto otázky budou předmětem přednášky Stefana Butta, který je jakožto archivář české vesnice v Rixdorfu obeznámen s historií Čechů v Berlíně a Braniborsku a má přístup k obrazovým dokumentům, které s sebou přinese do Českého centra.

Vstup zdarma

 

Obraz: Pohled na vesnici z roku 1755

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.9.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala