Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.1.2019 19:00

So klingt die Gegenwart! 3 premiéry pro Solaris 3

3 premiéry pro Solaris 3 je profilovým koncertem extravagantního ansámblu ve složení klasického klavírního tria – klavíru, houslí a violoncella. Posluchači budou moci vyslechnout skladby mladých českých autorů Františka Chaloupky, Lukáše Sommera a Jakuba Rataje v podání Martina Levického, Anny Veverkové a Štěpána Filípka. Třešničkou na dortu ve druhé části koncertu pak bude provedení populární kompozice Klavírní trio No. 2 Dimitrije Šostakoviče.

Koncertní řada So klingt die Gegenwart! prezentuje berlínskému publiku různé odstíny české soudobé hudby a staví ji do kontextu české i světové hudby minulých století. Jejím cílem je demonstrovat známé rčení – hudba je jen jedna.

První koncert řady, 3 premiéry pro Solaris 3 je profilovým koncertem extravagantního ansámblu ve složení klasického klavírního tria. Posluchači budou moci vyslechnout skladby mladých českých autorů Františka Chaloupky, Lukáše Sommera a Jakuba Rataje, a populární kompozici Klavírní trio No. 2 Dimitrije Šostakoviče. Pro soubor Solaris 3 působící v obsazení Martin Levický – klavír, Anna Veverková – housle a Štěpán Filípek – violoncello od roku 2016 je charakteristická otevřená dramaturgie, v jejímž rámci je systematicky prezentována hudba 21. i 20. století.

Po koncertě bude následovat debata s autory.

Vstup zdarma, prosíme o online-registraci do 7.1.2019

Pro představu o uváděných skladbách přenechme slovo jednotlivým autorům.  

František Chaloupka (*1981) o Klavírním triu (2018)

„Přestože ve svých kompozicích často používám mimohudební inspirace (jde o určité “mýtické” plány), či princip duality, v této skladbě jsem se rozhodl přezkoumat žánr klavírního tria jako takového. Akcent zde kladu na sonorističnost, způsob notace, mikro-tempové manipulace s jednotlivými party hráčů a rubatové odchylky. Míra, do jaké mají hráči nehrát spolu v rytmickém unisonu je například přesně předepsána a notována, ale hráč má v rámci těchto přednastavených limitů možnost svobodně se pohybovat, svobodně se vyjádřit.”

Lukáš Sommer (*1984) o Xcape (2018)

„Líbí se mi představa, že čas, tak jak jej vnímáme, neexistuje. Můj oblíbený český filozof Josef Zezulka dokonce tvrdí, že čas existuje naráz ve všech potencialitách jako již hotové dílo, které svými životy pouze oživujeme a z nepřeberných cest osudu, které jsou pro nás již připraveny, vybíráme vždy pouze jednu - kvalitou svého rozhodnutí. Klavírní trio Xcape vzniklo z potřeby jakéhosi vnitřního "útěku", ale zároveň z okouzlení touto skrytou mnohočetností. Život může být doslova propleten vedlejšími motivy, slepými uličkami, tápáním, přešlapováním na místě, vždy ale vede ke konečné jednotě s vyšším řádem.”

Jakub Rataj (*1984) o ES.23 (2018)

„Název ES.23 nese v několika rovinách zhuštěný obraz skladby. Graficky je číslo 23 pokřiveným zrcadlením písmen “ES” a vytváří tak proměněný palindrom, který se odráží v celkové formě kompozice. Samotné “ES” dále značí centrální tón, číslo “2” dvě základní a kontrastní hudební roviny - excesivní, zvukově komplexní, ostře akcentovaná až agresivní na jedné straně, tichá, křehká, statická a jemná na straně druhé. Další dva znaky “S” a “3” jsou skrytým věnováním klavírnímu triu Solaris3.“

O inspiraci pro poslední dílo uváděné v rámci vystoupení Solaris 3 se dozvídáme již jen zprostředkovaně. Klavírní trio No. 2 bylo napsáno roku 1944. Dimitrij Šostakovič ho věnoval památce svého blízkého přítele Ivana Solertinského, jehož náhlá smrt autora hluboce zasáhla.

 

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstr. 44, 10117 Berlin

Datum:

9.1.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala