Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.5.2019 19:00

Science Café: The Nanoparticles (R)Evolution

Věděli jste, že nanočástice a nanoprodukty jsou k dostání v běžných obchodech a ve Vašich domovech? Anna Fučíková, česká vědkyně, bude s návštěvníky sdílet příběh nanočástic a jejich (r)evoluci v posledních dvaceti letech.

Slýcháváme slovo „nano“ stále častěji a to nejen z vědeckých magazínů, ale také z novin a televize. O čem se ví méně, je, že nanočástice a nanoprodukty jsou již dostupné v běžných obchodech a také ve Vašich domovech. Pojďme si tedy poslechnout příběh nanočástic a jejich (r)evoluci za posledních 20 let. Přednášet bude Anna Fučíková, česká vědkyně, která pracuje v oboru nanočástic, se zaměřením na křemíkové nanočástice, již několik let. Křemíkové nanočástice jsou malé krystaly které tvoří křemík, jsou velké jen několik nanometrů a jsou schopny vyzařovat světlo po excitaci. Lze si je představit jako malé „nano-lampy“. Dále v přednášce budeme hovořit o nejzajímavějších ukázkách nanočástic, které máme doma a také o tom proč nanočástice mohou být oboje – Jakyll a Hyde a co nás čeká v blízké budoucnosti nanovědy.

Mgr. Anna Fučíková, Ph.D. vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu UK obor biofyzika a chemická fyzika. Po absolutoriu působila v Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd, od roku 2006 pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a od roku 2007 až dosud je odbornou asistentkou na MFF UK. V letech 2012 až 2014 absolvovala stáž na Institute of Technology na univerzitě KTH ve Stockholmu. Ve spolupráci s Městským střediskem ekologické výchovy při ZOO Liberec pravidelně přináší popularizované články o vědeckých objevech současné doby.

Science Café je série populárněvědeckých prezentací a přednášek od nejlepších současných českých vědců. Organizátory jsou České centrum Berlín a Nadační fond Neuron v Praze. Nadační fond Neuron rozděluje každoročně grant Neuron Impuls vynikajícím výzkumným projektům zaměřeným na základní výzkum a nejlepší vědce oceňuje cenou Neuron.

Přednáška i diskuze se budou konat v angličtině.

Vstup zdarma

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

29.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala