Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2014 17:00 - 18:30

Prohlídka výstavy: BY NOW – Současná běloruská fotografie

Vybraní fotografové prezentují aktuální pohled na mladou fotografickou scénu Běloruska, generaci narozenou v sedmdesátých a osmdesátých letech. Výstavou budou provázet kurátoři Dr. Matthias Harder (Berlín) a Andrei Liankevich (Minsk). Akce ke Dni kultury evropských institutů v Berlíně: Bunt gemischt.

Výstava BY NOW - Současná běloruská fotografie, jejímž kurátorem je Matthias Harder, se věnuje novým vývojovým tendencím v běloruské fotografii.Mimo Bělorusko dnes vzniká vágní obraz plný stereotypů této autokraticky řízené zěmě. Mladá generace se ale zdá být vůči zastrašovacím pokusům ze strany vlády imunní. Mladí kreativní umělci, mimo jiné i fotografové, popisují stav své země s aktuálním nadhledem, humorem a lehce buričskou troufalostí nebo portrétují své současníky v různých každodenních situacích. Témata, která si sami zvolili a která se pohybují mezi klasickým černobílým portrétem a křiklavým experimentem z Photoshopu, zobrazují umělci individuálním fotografickým rukopisem a se smyslem pro obrazovou analýzu.

IFA-Galerie Berlin už vystavovala v roce 1994 fotografie z Minsku a při této příležitosti představila některé umělecké pozice fotografie tehdejší minské fotografické scény. O 20 let později se ukázalo, že se navzdory odloučení a izolaci vytvořila nová fotografická scéna s kreativním přístupem ke každodennímu životu, která si obstarává aktuální i historické poznatky nejen o umění především prostřednictvím internetu.

České centrum Berlín, Institut für Auslandsbeziehungen (ifa) a Schweizerische Botschaft pořádají ve společném projektu s názvem  „Když se umění stane politikou“ Den kultury evropských institutů v Berlíně. Filmové projekce, výstavy a diskuse budou zaměřeny jak na události v kultuře, tak na prodemokratická hnutí v postkomunistické společnosti.

 

Místo konání:

ifa-Galerie Berlin, Linienstr. 139/140, 10115 Berlin

Datum:

17.10.2014 17:00 - 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala