Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2017 19:00

Plížení Německem

Překladatelka Brigit Krehl představí během čtení a rozhovoru popis jedné cesty Jaroslava Durycha (1886-1962), který zprostředkovává pozoruhodné poznatky o předsudcích. I skrze údajnou nechuť k cestování se český prozaik a vojenský lékař Jaroslav Durych (1886-1962) vydává v létě 1925 z Moravy na cestu vlakem přes severní Německo. Ne však jako „toulavý reportér“ Egon Erwin Kisch, spisovatel se chce Německem plížit jako „šakal“, nenápadně a s nedůvěřivostí. Důvodem jeho cesty je záměr, který si dlouhodobě hýčkal, napsat román o českém šlechtici a legendárním veliteli ve Třicetileté válce, o Valdštejnovi.

Za cíle své cesty volí místa jako Stralsund, Magdeburg a Lutzen, čili místa, která byla svědky této války, avšak nevynechá ani Berlín, Lipsko a Drážďany. Zájem autora, který cestuje zemí jen pár let po skončení první světové války, se více a více soustředí na současné Německo a zvláštní Němce - vedle Valdštejnské monografie si totiž autor ve svém zavazadle veze i mnoho klišé a předsudků. Když překročí hranici s Německem, nabývá dojmu, že se ocitnul v „prvním kruhu pekelném“. Jeho pohled na Berlín je však již znatelně smířlivější, podivuje se nad množstvím cyklistů v Berlíně a přímo oslovuje čtenáře, že i jim by obratná jízda v širokých ulicích imponovala. Čím déle cestuje jemu doposud neznámou zemí, tím přátelštější je jeho pohled.

Jaroslav Durych patřil v meziválečném období k renomovaným a nejvýmluvnějším českým autorům, který kvůli svým politicko-ideologickým postojům po roce 1945 téměř upadl v zapomnění. Dnes je vnímán jako významný expresionistický prozaik a představitel české katolické moderny.

Birgit Krehl, která přeložila knihu do němčiny, je bohemistka a promovaná literární vědkyně. Od roku 2000 působí jako vědecká pracovnice na fakultě Slavistické literatury a kulturních studií na univerzitě v Postupimi.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

13.12.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala