Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.4.2010 0:00 - 0:00

Písně noci a samoty

Zpěvy sefardských a aškenázských Židů s Janou Lewittowou (zpěv, harfa, viola) a Ágnes Kutas (zpěv, housle)

 

Po mnohá staletí byla Praha domovem a útočištěm pro Židy, kteří sem přicházeli především z okolních zemí a vytvořili tak na Vltavě jednu z největších židovských komunit v Evropě. Většinou se jednalo o aškenázské Židy, pouze malá část byly Sefardové z Portugalska nebo Španělska. Jediné, co pražskou sefardskou kulturu dodnes připomíná, je Španělská synagoga v Židovském městě.

 

Konec pro dlouhou tradici židovského života v Praze, stejně jako v celé Evropě, znamenal holocaust. Kromě lidí mu za oběť padly i jejich písně. Teprve po roce 1989 se českým hudebníkům a muzikologům otevřela možnost dlouho zapomenuté písně znovu objevit. Některé z nich budou nyní představeny na finisáži výstavy JAMIM MIKEDEM. Jana Lewitová zde předvede sefardské a Ágnes Kutasová aškenázské písně.

 

Mezzosopranistka Jana Lewitová se již mnoho let věnuje interpretaci ranně středověké hudby. Spolu se skladatelem Vladimírem Mertou představila v devadesátých letech českým posluchačům v albu Sefardské inspirace zapomenuté písně sefardských Židů. Dodnes se zajímá především o neznámé písně z Čech, Moravy, Slovenska a Britských ostrovů, které zůstaly zachovány ve starých sbírkách.

 

Ágnes Kutas, původem z Maďarska, zůstala po studiu na pražské DAMU v Čechách, kde dodnes působí jako zpěvačka, houslistka, divadelní herečka a malířka. Společně se skupinou CODUMDÁL, která byla založena v roce 2007, hraje lidové písně z Maďarska, Slovenska a Balkánu. Společně s Janou Lewitovou vydala album Halé dítě – Lullaby baby.

 

Čtvrtek, 15.4., 19.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlín

Vstup zdarma. Potvrzení účasti: www.kleisthaus.de, Tel. (+49 30) 18 527 - 2648, (+49 30) Fax 18 527

 

Rok české kultury v Kleisthausu pod záštitou velvyslance České republiky je společným projektem Českého centra Berlín a Úřadu spolkového pověřence pro záležitosti postižených občanů.

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

15.4.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlin, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala