Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.10.2009 0:00 - 0:00

Peníze od Hitlera
Autorské čtení a rozhovor s Radkou Denemarkovou

Rok české kultury v Kleisthausu: Současná literatura

 

Gita si musela projít ve svém životě několikrát peklem: jako židovka, když byla internována a mučena nacisty, jako Němka, když byla po válce vyhnána z Čech, a nakonec, když po desetiletí žádala zpět rodinný majetek, pohlíželi na ni bývalí sousedé jako na hamižnou stařenu.

Chce se jen vrátit domů, zalézt pod teplou měkkou deku, aby pocítila vůni oblíbené vily. Jenže když se v roce 1945 šestnáctiletá dívka vrací zpět z koncentračního tábora do její rodné vesnice, vypadá realita jinak. Rodinný majetek byl zkonfiskován, v jejím domě bydlí cizinec a jako příslušník nenáviděné německé menšiny je vyhnána ze země. Teprve o šedesát let později se Gita vrací, aby očistila rodinu. A opět se setkává s nenávistí vesničanů, kteří v ní spatřují bývalou velkostatkářku.

 

Odvážně, s výstižně se zarývajícími obrazy pod kůži a s enormní výřečností odhaluje tento nekompromisní román, za který získala autorka Radka Denemarková jednu z nejvýznamnějších literárních cen Magnesia Litera, pohled na utlačovanou německo-českou poválečnou historii.

 

Román s originálním názvem Peníze od Hitlera vyšel v září 2009 u nakladatelství DVA a do němčiny ho přeložila Eva Profousová.

 

Radka Denemarková představí svůj román s Rolfem Simmenem při autorském čtení a následném rozhovoru.

Další informace k autorce: www.denemarkova.cz

 

sobota, 31.10., 19.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlín

vstupné zdarma, přihlášky na: www.kleisthaus.de, Tel. 030 18 527 - 2648, Fax. 030 18 527 - 1871

 

Rok české kultury v Kleisthausu pod záštitou velvyslance České republiky je společným projektem Českého centra Berlín a Úřadu spolkové pověřenkyně pro záležitosti postižených občanů.

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

31.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala