Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.7.2014 19:00

Pavla Jonssonová: Před 25 lety - česká alternativní hudba v přerodu

V 80. letech v Československu vzkvétala alternativní hudební scéna jako znamení odporu vůči hlavnímu ideologickému proudu kultury. Změna režimu v roce 1989 ukončila historické období undergroundové existence této scény a její hudba se na krátkou dobu dostala do popředí, což se projevilo zakládáním hudebních vydavatelství, nahrávacích studií, rockových klubů, hudebních obchodů a rádiových stanic. České kapely měly najednou turné po celém světě, podepisovaly smlouvy se známými hudebními vydavatelstvími, objevovaly se v ČT v množství dokumentárních filmů a live show, ale ztratily předlistopadový nádech heroického aktivismu.

Přednáška se zaměří na trajektorii vzestupu a pádu i pomalé fragmentace alternativní scény. Pomocí videí přiblíží zásadní momenty takových kapel  jako Už jsme doma a Zuby nehty.

Pavla Jonssonová byla basistka skupin Dybbuk, Plyn a Zuby nehty; dnes přednáší v oboru Kulturní studia na Karlově Univerzitě v Praze.

Na první část večera naváže zhruba od 20.00 hodin projekce legendárního dokumentu „Hudba 85“, který představí české kapely, jež se v roce 1985 pohybovaly na hraně legality a o nichž nikdo netušil, jak dlouho ještě budou existovat. Film obsahuje klipy a záznamy koncertů např. od kapel Garáž, Dybbuk, Krásné nové stroje, Nahoru po schodišti dolů, Babalet, Mama Bubo, Precedens.

Přednáška v angličtině

Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

3.7.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala