Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.10.2016 20:00

Osmdesátkrát Watschlaff*: Představení pro hrdinu Václava Havla

Hlas samotného Václava Havla slyšíme v rozhlasové hře jen jednou: Krátce, v rozhodujícím okamžiku. Autorské duo Tabea Soergel a Martin Becker se ve hře k Havlovým 80. narozeninám rozhodlo od jeho originálního hlasu upustit. Autoři napsali divadelní monolog, který uvedli a nahráli se známým hercem Samuelem Finzim. Údajně po osmdesáté. Údajně před vyprodaným hledištěm. Údajně doprovázen kulisákem jménem Vaněk…

 

V rozhlasové poctě Václavu Havlovi, která vznikla k jeho narozeninám a bude se vysílat na čtyřech stanicích (SWR, Deutschlandfunk, NDR, WDR), se stírají rozdíly mezi rozhlasovou hrou a dokumentem, mezi reálnem a absurdnem, mezi faktem a fikcí. Ve hře promluví Havlovi souputníci, včetně Anny Freimanové, Edy Kriseová, Miroslava Masáka a Karla Schwarzenberga.

Na začátku večera představí Martin Becker v krátkém performance příběh o vzniku rozhlasové hry a odpoví nejen na tyto otázky: Proč ve hře nezazní originální hlas výrobce sauny Svatopluka Balivody, v jehož sauně zůstal Havel jednou uvězněn? Proč nesmí Karel Schwarzenberg vyprávět o sekretářce v prezidentově vaně? A kdo byl vlastně ten podivný Watschlaff? Poté následuje uvedení samotné hry a v závěru večera bude možnost diskutovat: o hrdinech a antihrdinech, o bizarních situacích během rozhovorů a havlománii, o snesitelných iluzích v dobách nesnesitelné reality.

Vstup volný

*Němci jméno Václav neumí vyslovit a často ho zkomolí, proto je zde použit Watschlaff 

 

 

Foto: Olga Havlová a Václav Havel © Ondřej Němec

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

24.10.2016 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala