Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.11.2011 19:00

Ženy SHR

Filmový festival pro lidská práva a média ONE WORLD BERLIN přináší i letos dokumentární film z České republiky, a to druhý film režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka.

Film Ženy SHR se - stejně jako filmový debut obou režisérů Poustevna, das ist Paradies – vyznačuje zvláštním úhlem pohledu na pomezí ironie a empatie. V roce 2010 byl na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě zvolen nejlepším českým dokumentem a byl promítán také v rámci festivalu Jeden svět v Praze a na MFF v Karlových Varech.

V Ženách SHR představují divákům dvě osobité ženy, jejichž život ovlivňuje těžba hnědého uhlí v okolí severočeské obce Horní Jiřetín. Obě ženy bydlí ve stejném městě, navzájem se znají a jsou si velmi podobné svým absolutním odhodláním. V dřívějších dobách se stýkaly, ale těžba uhlí je rozdělila. Hana je kastelánkou zámku Jezeří, který se tyčí na okraji šachty, a přesvědčenou ekologickou aktivistkou. Celý svůj život věnuje boji proti těžbě uhlí a je vždy na prvním místě, když jde o zachování původní krajiny a záchranu kulturních památek. Na druhé straně barikády stojí Liběna, tisková mluvčí společnosti Czech Coal, které převzala veškeré argumenty svého zaměstnavatele a doly urputně brání. Obrovský povrchový důl, který se stále více zakusuje do okolní krajiny, je pro ni místem utajené krásy. Neústupná ve své pozici musí doma čelit vlastním dětem, které s matčinými názory na těžbu uhlí nesouhlasí.

Po filmu následuje rozhovor s režiséry Martinem Duškem a Ondřejem Provazníkem. 


Ženy SHR CZ 2010, 57 min., v originálním znění s anglickými titulky
Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Středa, 30.11., 19.00
Velvyslanectví České Republiky
Vstup zdarma, přihlaste se prosím do 28.11.: tel. 226 38 0 nebo veranstaltungen_berlin@embassy.mzv.cz

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

30.11.2011 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala