Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2010 0:00 - 0:00

Obsluhoval jsem anglického krále

Rok české kultury v Kleisthausu: Český filmový týden

 

CZ, SK 2006, 120 min., s německým dabingem

Scénář a režie: Jiří Menzel, Kamera: Jaromír Šofr

Hrají: Oldřich Kaiser, Josef Abrhám, Milan Lasica, Julia Jentsch, Martin Huba a další.

 

Jan Dítě je propuštěn z vězení. První kroky na svobodě dělá prošedivělý muž jen váhavě, jako by se mu úplně nechtělo tohle bezútěšné místo opustit. Patnáct let strávil ve vězení – protože byl milionář, a ti nebyli u českých komunistů právě dobře zapsáni. Každý svůj milion musel Jan Dítě zaplatit jedním rokem ve vězení – přitom žil jen pro peníze. Stojíc před vězeňskou bránou, vzpomíná, jak to všechno začalo -  jak prodával párky a nevracel zákazníkům peníze nazpátek. Jak v jednom pražském luxusním hotelu obsluhoval habešského císaře a dostal od něj řád. Jak poznal blonďatou německou studentku Lisu, kterou si navzdory opovržení svých kolegů vzal za ženu. Jak narukoval k německé službě a po válce konečně zbohatl. Jako literární předloha k tomuto filmu posloužil Oscarem ověnčenému režisérovi Jiřímu Menzelovi znamenitý román Bohumila Hrabala „Obsluhoval jsem anglického krále“. Příběh malého číšníka Jana Dítěte, který se nezávisle na právě panujícím politickém systému snaží zajistit si své osobní výhody, může být chápán jako česká paralela k Jedermannovi. Jiří Menzel ji inscenuje velmi laskavě, s vizuální pečlivostí a bohatými obrazy.

 

Čtvrtek, 28.1., 20.00 hod.

Sobota, 30.1., 18.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlin

Vstup volný, přihlášky na akci na: www.kleisthaus.de, Tel. 030 18 527 - 2648, Fax 030 18 527 – 1871

 

V rámci Roku české kultury v Kleisthausu představuje České centrum v Berlíně a Kleisthaus výběr z českých hraných filmů a filmových pohádek.

Pondělí, 25.1. – sobota, 30.1.

 

Rok české kultury v Kleisthausu pod záštitou velvyslance České republiky je společným projektem Českého centra Berlín a Úřadu spolkové pověřenkyně pro záležitosti postižených občanů.

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

28.1.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala