Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.1.2009 0:00 - 0:00

Občan Havel

Filmový festival 2009 Ueber Macht – Kontrolle, Regeln, Selbstbestimmung

 

Občan Havel

CZ 2008, 120 min., v původním znění s titulky

Režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek, kamera: Stano Slušný

 

Dlouhodobá reportáž o politické dráze Václava Havla začíná volebním bojem v prezidentské volbě v roce 1992. Filmový tým setrval více než třináct let po boku českého prezidenta, jeho obou manželek Olgy a Dagmar, jeho spolupracovníků, nejbližších přátel a důvěrníků. Filmaři doprovázejí prezidenta v jeho kanceláři, mají přístup do soukromí jeho bytu nebo chaty. Jsou též u toho, když Havel vyjednává se svými politickými přáteli i odpůrci, když přivítá v Praze Rolling Stones, i u svízelného rozhodnutí o opětovné kandidatuře na prezidenta do dalšího funkčního období. Tým filmařů doprovází prezidenta na jeho cestách Českou republikou i do zahraničí. V popředí zájmu filmařů není politická analýza Havlova prezidentského funkčního období, nýbrž zájem o Václava Havla jako člověka, o jeho gesta, odvahu, skrupule, nebo o jeho schopnost sebeironie.

 

Po smrtelné nehodě režiséra Pavla Kouteckého při natáčení v roce 2006 dokončil projekt Miroslav Janek. Společně se svojí ženou, střihačkou Toničkou Jankovou shlédli tisíce metrů filmového materiálu a sestříhali ho do působivé a obsáhlé dokumentace.

 

V návaznosti se koná rozhovor s producentkou Jarmilou Polákovou, která film provázela od první myšlenky až ke premiéře a s Martinem Kraflem, který jako blízký spolupracovník Václava Havla měl možnost natáčecí práce několik let sledovat.

 

Úvodní slovo bude patřit Milanu Horáčkovi, který je od roku 2004 zástupcem Zelených/EFA v Evropském parlamentu. 

 

Akce probíhá v rámci spolkového Filmového festivalu 2009 Ueber Macht – Kontrolle, Regeln, Selbstbestimmung, který pořádá iniciativa „In was für einer Gesellschaft wollen wir leben“ organizace Aktion Mensch a partneři.

 

Sobota, 10.1.2009, 17.30 hod.

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlín, vchod od Sprévy,

Vstupné: 5,- €, zlev. 2,50 €

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

10.1.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Aktion Mensch


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala