Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.10.2016 19:30

Nové cesty autorek II: Věra Chytilová

Ve spolupráci s Českým centrem Berlín si Zeughauskino připomene tvorbu významné české režisérky Věry Chytilové a promítne při této příležitosti dva filmy. Chytilová si po celý život zachovala provokativní nonkonformitu, která je charakteristická i pro její filmy. Pytel blech je její rané dílo, improvizovaný hraný film z prostředí internátu textilní továrny, ve kterém žije nespočet nezkrotných dívek. V Cestě, filmovém portrétu Věry Chytilové, se dokumentaristka Jasmina Blažević dostává k významné režisérce obdivuhodně blízko - jistě i proto, že syn Chytilové Štěpán Kučera na sebe vzal roli kameramana.

Pytel blech / Ein Sack voll Flöhe
ČSSR 1962, 35 mm, originální znění s titulky, 43 Min., Scénář a režie: Věra Chytilová, Kamera: Jaromír Šofr
Pátek 28. 10. 2016 v 19:30 hodin, s úvodním slovem 

První zakázkový film, který Věra Chytilová po studiu na FAMU natočila. Točí v internátě jedné textilní továrny v Náchodě, ve městě, kde notoricky panoval nedostatek mužů. Nevznikl z toho však dokumentární film v pravém slova smyslu, režisérka z dané situace vytvořila spíše improvizovaný hraný film, jehož subjektivní kamera nás provádí internátním ruchem. Tato kamera zprostředkovává pohled dívky jménem Eva. Eva na sebe bere roli vypravěče a šeptem komentuje dění v internátních ložnicích, práci na obrovských tkalcovských stavech a nakonec kolektivní pokusy o usměrnění divoké a sladké Jany, která nedodržuje žádná pravidla. Janiny mnohoznačné pohledy jsou často směřovány na Evu, a tím pádem na nás - na diváky, režisérka z nás tak dělá její komplice. Hromada neukázněných náctiletých slečen, jež příliš vábí chlapci před internátem, jež po sobě hází polštáři, nebo skáčou ze skříně, jakmile za sebou soudružka vychovatelka zavře dveře. Pytel blech doprovází smršť dobře načasovaných šlágrů a svou zálibou v nonkonformních a současně krásných okamžicích odkazuje na pozdější dílo Věry Chytilové. Nejedná se o „barevný konzumní film“, ani o propagandu socialistického textilního průmyslu! (sasch, program Zeughauskina)

Cesta - portrét Věry Chytilové / Journey: A Portrait of Famed Czech New Wave Film Director Véra Chytilová
CZ 2004, DigiBeta, originální znění s anglickými titulky, 52 min, Scénář a režie: Jasmina Blažević, kamera: Štěpán Kučera
Pátek 28. 10. 2016, 20:30 hodin 

Jasmina Blažević se v Cestě dostala k tehdy 74leté režisérce Věře Chytilové velmi blízko, a jistě je to částečně důsledek okolností, za nichž dokument vznikl: Štěpán Kučera, syn Věry Chytilové, film natáčel; rozhovory probíhaly v domě, který Věra Chytilová a Jaroslav Kučera v sedmdesátých letech - v průběhu zákazu její činnosti – sami postavili. Tato energická a zároveň velmi elegantní žena československé nové vlny tam v zimě seškrabává led z dlažby, v létě je zase schopná vyprávět příběhy o každém stromě. Žehlí, krmí psa a kočku nebo vyskočí a naboso peláší do kuchyně, když se tam začíná připalovat maso. Někdy s a někdy bez slunečních brýlí přemítá nad tím, kolik sil ji stojí neustálé změny ve vztazích, štěstí, zlomy, nevyhnutelné ztráty a porážky v životě. A o tom, co to znamená být kromě toho ještě matkou. Ve svých filmech se znovu a znovu pokoušela podávat platné výpovědi o životě. Ustavičnou montáží těchto obrazů s řadou filmových úryvků a domácích videí rodiny Chytilová/Kučera se Jasmině Blažević podařilo tyto vhledy do života úspěšně i po estetické stránce propojit. (sasch, program Zeughauskina)

 

 


 

Oba filmy patří do série: Nové cesty autorek II, která se opět koncentruje na rozhraní historie a estetiky: převrat v historii kinematografie na začátku sedmdesátých let. Kurátorkou série je Sabine Schöbel.

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin, Eingang von der Spreeseite

Datum:

28.10.2016 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala