Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.4.2016 19:00 - 3.6.2016

Moderní nakupování. Architektura českých obchodních domů 1965 – 1975

V architektonicky mimořádně cenném objektu Velvyslanectví České republiky, v němž má sídlo také berlínské České centrum, se v německé premiéře představí výstava prezentující nejvýznamnější české obchodní domy šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Návrhy a realizace těchto staveb sehrály nezastupitelnou roli v české poválečné architektuře. Jde nejen o nejznámější objekty typu Kotvy Máje v Praze, ale také o regionální obchodní domy v Pardubicích, Olomouci, Ústí nad Labem či Plzni, specializované obchodní domy či domy výrobních a spotřebních družstev. Stranou zájmu nezůstalo ani liberecké obchodní středisko Ještěd, stržené v roce 2009. Součástí výběru jsou vedle realizovaných domů i neuskutečněné a širší veřejnosti donedávné neznámé návrhy – ať už jde o několik studií architektky Aleny Šrámkové, nebo o mimořádný návrh jihlavského Prioru Růženy Žertové. V krátkém průřezu se představují i soudobé slovenské obchodní domy.

Výstava „Moderní nakupování“ je rozšířením výstavní části projektu „Kotvy Máje / České obchodní domy 1965-1975“, jehož autorem je architekt a historik architektury Petr Klíma z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a plzeňského spolku Pěstuj prostor.

Pro České centrum v Berlíně bude výstava oproti české a polské verzi, představené v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Liberci, Ústí nad Labem, Bratislavě a Štětíně, rozšířena o několik uměleckých intervencí. Zatímco Dana Bartoníčková bude ve své instalaci tematizovat smyslové zakoušení prostředí obchodního domu, Barbora Šimonová v pohyblivém obraze zachytí dva významné obchodní domy Růženy Žertové i prostředí vlastního domu architekty. Na pomezí volného umění a grafického designu se budou pohybovat koláže Martina Czellera věnované vizuálnímu smogu v exteriérech zkoumaných staveb. Součástí výstavy bude také světelná instalace dochovaného neonu s nápisem PRIOR a vybrané originální výkresy Věry Machoninové a Růženy Žertové.

Zahájení: čtvrtek, 21. 4. 2016, 19:00 hod.
19:30 hod. komentovaná prohlídka s autorem výstavy Petrem Klímou (v anglickém jazyce)

Pátek, 22. 4. 2016 – Pátek 3. 6. 2016, Út - So 14 – 18 hod.

Vstup zdarma

 Obchodní dům Kotva © Petr Jehlík Obchodní dům Kotva © Petr Jehlík
Obchodní dům Máj © Petr Jehlík Obchodní dům Máj © Petr Jehlík
Obchodní dům Prior Pardubice © Petr Jehlík Obchodní dům Prior Pardubice © Petr Jehlík
Obchodní dm Labe © Petr Jehlík Obchodní dm Labe © Petr Jehlík

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 21.4.2016 19:00
Do: 3.6.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala