Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.4.2015 18:00 - 24.5.2015

Mike Diana: America

Americký umělec Mike Diana v Berlíně představí svoje komiksy, malby a kresby kritizující současnou americkou společnost. Výstava pokrývá dvě desetiletí Dianovy tvorby.

Diana se proslavil v devadesátých letech díky svých hrůzostrašným obrazům připomínající dětské kresbičky, které publikoval v magazínu „Boiled Angel“. Tento počin vydaný v 60 kusech je dnes vyhledávaným sběratelským kouskem. Styl Diany je lehce zapamatovatelný. Kombinuje výrazné světlé barvy používané v reklamách v západní kultuře s černými liniemi typickými pro japonskou kulturu.

Mike Diana se nepovažuje za normálního dospělého člověka („moudrého a racionálně uvažujícího“). Hlavním tématem jeho děl je myšlenka, že společnost je zvrácená a zkažená, za což může dospělá populace. Ve své tvorbě Diana zobrazuje dospělé jako pokrytecké zrůdy a děti jako jejich čestné a kruté nepřátele. V dílech upozorňuje na vážné společenské problémy: zneužívání dětí, incest, znásilnění, vraždy a korupci v církvi. Pro jeho tvorbu je charakteristické vulgární vyjádření mainstreamové americké kultury a skryté pokrytectví současné společnosti.

Kurátorem výstavy je Ivan Mečl, organizátorem DIVUS Berlin ve Zwitschermaschine.

Ivan Mečl (nar. 1968) je umělec, kritik a organizátor. V devadesátých letech založil nakladatelství Divus vydávající v nepravidelném intervalu a v několika jazykových mutacích časopis Umělec. Mimoto vydává knihy, které „by nikdo jiný nevydal“. V roce 2013 získal Ivan Mečl Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky. Divus provozoval v Praze do roku 2013 rovněž kulturní prostor, kde se konaly výstavy, koncerty, čtení, divadelní představení či diskuse, a je zastoupen také v Londýně a Berlíně.

Vernisáž
Čtvrtek, 30. 4. 2015, 18:00 Uhr

Výstava potrvá do 24. 5. 2015, otevřeno: st–ne, 15:00-20:00

Místo konání:

Zwitschermaschine, Potsdamer Straße 161, 10783 Berlin

Datum:

Od: 30.4.2015 18:00
Do: 24.5.2015

Organizátor:

S podporou Českého centra Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala