Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.12.2014 20:00

Autorské čtení a rozhovor s Michalem Sýkorou v Greifswaldu: Modré stíny

Po autorském čtení v Berlíně představí autor kriminálních románů a vysokoškolský pedagog vyučující na univerzitě v Olomouci Michal Sýkora (1971) svůj detektivní roman “Modré stíny” i v Greifswaldu. Tento roman má vše, čím se dobrá detektivka vynačuje: čtenář je rychle vtažen do napínavého děje a se sympatiemi a s účastí sleduje práci vyšetřovatelského týmu. A jako každá dobrá detektivka je i tento román také sondou do temných zákoutí společnosti. Berlínskému publiku se teď ještě před vznikem německého překladu nabízí možnost poznat autora a jeho knihu. Úryvky z ní do němčiny přeložila Christina Frankenberg. Ve spolupráci s Institutem slavistiky na Ernst-Moritz-Arndt-Universität v Greifswaldu a s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky.

Jednoho listopadového rána najde uklízečka na univerzitě mrtvolu docenta Ondřeje Chalupy. Leží uprostřed své pracovny v kaluži krve a s jasnou střelnou ránou v hrudi. Byl zabit, protože se pokusil přijít na to, zda se kvestor univerzity při rekonstrukci historické budovy velkolepě obohatil? A kdo jiný by měl důvod  svéhlavému ale poctivému docentovi přát smrt? Kolegové toužící po uznání? Zhrzení studenti?

Tým vyšetřovatelů kolem komisařky Výrové se dá do řešení případu. Nejprve se zdá, že mají co do činění s podvodem lokálních rozměrů. Další vyšetřování je však zavede do bahna oportunismu bez skrupulí, klientelismu a korupce, sahajícího až do nejvyšší politiky.

Kdo hledá podobnosti se skutečnými událostmi z českého „podsvětí“, najde jich dost: „Modré stíny“ jsou nápaditým, jazykově vybroušeným prozaickým dílem, které je inspirováno tradiční anglickou školou.

Vstup zdarma

Místo konání:
Ernst-Moritz-Arndt-Universität, Audimax Hörsaal 4, Rubenowstraße 1, 17489 Greifswald
Datum:

2.12.2014 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala