Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2014 19:00

Autorské čtení a rozhovor s Michalem Sýkorou: Modré stíny

V posledních desetiletích byly české detektivní romány známy jen málo čtenářům za hranicemi země, nový román „Modré stíny“ Michala Sýkory by to mohl změnit. Tento román má vše, čím se dobrá detektivka vyznačuje: čtenář je rychle vtažen do napínavého děje a se sympatiemi a s účastí sleduje práci vyšetřovatelského týmu. A jako každá dobrá detektivka je i tento román také sondou do temných zákoutí společnosti. Berlínskému publiku se teď ještě před vznikem německého překladu nabízí možnost poznat autora a jeho knihu. Úryvky z ní do němčiny přeložila Christina Frankenberg. Ve spolupráci s Institutem slavistiky Humboldtovy univerzity v Berlíně a za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky.

Jednoho listopadového rána najde uklízečka na univerzitě mrtvolu docenta Ondřeje Chalupy. Leží uprostřed své pracovny v kaluži krve a s jasnou střelnou ránou v hrudi. Byl zabit, protože se pokusil přijít na to, zda se kvestor univerzity při rekonstrukci historické budovy velkolepě obohatil? A kdo jiný by měl důvod  svéhlavému, ale poctivému docentovi přát smrt? Kolegové toužící po uznání? Zhrzení studenti?

Tým vyšetřovatelů kolem komisařky Výrové se dá do řešení případu. Nejprve se zdá, že mají co do činění s podvodem lokálních rozměrů. Další vyšetřování je však zavede do bahna oportunismu bez skrupulí, klientelismu a korupce, sahajícího až do nejvyšší politiky.

Kdo hledá podobnosti se skutečnými událostmi z českého „podsvětí“, najde jich dost: „Modré stíny“ jsou nápaditým, jazykově vybroušeným prozaickým dílem, které je inspirováno tradiční anglickou školou. Tato je autorovi velmi dobře známa, a to včetně všech jejích teoretických základů, Michal Sýkora (1971) je totiž literárním historikem specializujícím se na univerzitě v Olomouci na angloamerickou prózu

Ve spolupráci s Institutem slavistiky Humboldtovy univerzity v Berlíně a za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky.

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

1.12.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala