Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2011 19:00

Mašek / Martinů

České centrum Berlín uvede vynikajícího českého pianistu Michala Maška, který v německé premiéře představí svůj projekt Mašek / Martinů s hudbou a kresbami skladatele Bohuslava Martinů.

Michal Mašek patří k nejzajímavějším pianistům současnosti a je jedním z mála hudebníků na světě, kteří spolupracují se společností EMI classics. Jako první Čech nahrál známé Goldbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha, mnoho let spolupracoval také s legendárním houslistou Josefem Sukem. Jeho nahrávkám Beethovenova „Císařského koncertu" a recitálu z děl Bohuslava Martinů se dostalo mezinárodního uznání.
Již velmi brzy si Michal Mašek oblíbil díla Bohuslava Martinů. Sbíral vše, čím by se tomuto velkému skladateli přiblížil, a narazil přitom na jeho originální a vtipné kresby. Některé z těchto obrázků znal Mašek již z obalů nahrávek, velmi ho však překvapilo, že se jich zachovalo více než dvě stě. Když poprvé držel v ruce původní skicák, rozhodl se zpřístupnit kresby širší veřejnosti – tak se zrodil projekt Mašek/Martinů, představující skladatelova klavírní díla doprovázená výstavou jeho kreseb. Většina těchto kreseb vznikla v mládí Bohuslava Martinů, jeho skicák byl jakýmsi ilustrovaným deníkem. Nejsou jen originální z uměleckého hlediska, ale dokumentují také skladatelův smysl pro humor a ironii. Několikadílná série ukazuje jeho náročný boj s koncertním křídlem, který se stává nebezpečným duelem člověka s nástrojem. Při cestě na Jadran považuje tamější moře za „příliš slané", ba přímo „přesolené". A cesta vlakem z Kácova do Poličky, kterou zachytil ve formě komiksu, se stává nevýslovnou štrapácí, protože musí několikrát hodiny čekat na přípoj, načež se nakonec rozhodne pokračovat pěšky.

Po ukončení koncertu Vás zve moravská vinotéka Sonberk na skleničku vína v exklusivním prostředí EMIL Berliner Studios.

Vstup zdarma, přihlaste se prosím do 10.11.: ccberlin@czech.cz nebo  tel. 208 25 92

 

Místo konání:

EMIL Berliner Studios, Köthener Straße 38, 10963 Berlin

Datum:

15.11.2011 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala