Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.12.2009 0:00 - 0:00

Manželské etudy po 20 letech: Ivana a Václav

Filomvá řada Od pádu železné opony

 

Manželské etudy po 20 letech: Ivana a Václav

CZ 2006, 90 min., v originále s anglickými titulky

Scénář a režie: Helena Třeštíková, Kamera: Vlastimil Hamerník, Miroslav Souček, Jan Malíř

 

Helena Třeštíková, která byla krátce i českou ministryní kultury, je jednou z nejuznávanějších českých dokumentaristek, známou převážně díky svým časosběrným dokumentům.

 

Její zájem o to, co nakonec vede k rozvodu manželství, ji v roce 1980 přivedl k práci na projektu Manželské etudy. Doprovázela šest mladých párů na jejich cestě na matriku i v prvních letech po svatbě. Nesoustředí se přitom jen na manželskou dvojici, ale dokumentuje i každodenní život v těchto těžkých časech. Až podivuhodně otevřeně dokáže zachytit, jak hlavní protagonisté nesmí vybočovat z řady, anebo jak vedou vlastní malé války s úřady.

 

O dvacet let později zazvonila Helena Třeštíková u svých protagonistů znovu, aby zjistila, jak zestárli a dozráli, a jak se vyrovnali s novými politickými a společenskými podmínkami. A samozřejmě režisérku zajímá i to, jak vypadá společný život dvojic po 20 letech manželství.

Ivana a Václav jsou jedním z těchto párů. V roce 1980 studovali oba architekturu a museli vynaložit spoustu elánu, píle, urputnosti a nápaditosti, aby si zařídili titěrně maličký byt pro společný život ve třech, a později ve čtyřech. O dvě desetiletí později postavili oba dům, zvládají všední den s pěti dětmi a při tom zakládají vlastní firmu. Přes všechny změny z vysokých nároků neslevili.

 

Snímek v rámci společné filmové řady EUNIC Berlin a Zeughauskina k dvacátému výročí od pádu Berlínské zdi, která je k vidění v Zeughauskině od 2.12. do 20.12.

 

Neděle, 20.12., 19.00 hod.

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, vstup ze strany od řeky

Unter den Linden 2, 10017 Berlin
Vstup: 5,- €

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

20.12.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

EUNIC Berlin, Zeughauskino, České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala