Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.10.2015 19:00

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

Během autorských čtení a diskusí v několika německých městech představí Kateřina Tučková svůj německý překlad oceňovaného románu „Žitkovské bohyně“, který se věnuje málo známé kapitole středoevropských dějin. Cílem projektu je propagace české literatury a podpora bohemistiky v Německu. Ve spolupráci s ústavy bohemistiky na německých univerzitách. Akce bude probíhat po dobu jednoho týdne.

Osamocené chaty v Bílých Karpatech jsou jakoby rozsypány po kopcích, dalece vzdálené od zdejších vesnic. Tam leží domov moudrých žen, které si své vědomosti předávají již generace z matek na dcery. Jsou považovány za bohyně s kouzelnými léčivými schopnostmi a nadáním předpovídat budoucnost. Jak je možné, že svoji vlastní předpovědět nedokázaly?

Na začátku sedmdesátých let Dora, poslední z bohyň, musela jako mladá zažít, jak byla její teta Surmena umístěna do psychiatrického ústavu. Následně sama opouští archaický způsob života a upíná se k vědě a pokroku. Pár let na to, kdy je otevřen archiv tajné policie, nachází v dokumentech Surmenino jméno. Otřesená Dora odkrývá neznámé osudy své rodiny. Jedna ze stop ji dokonce zavede až k Himmlerem vytvořené kartotéce čarodějnic. Kolaborovali snad bohyně s Němci?

Kateřina Tučková bude číst z českého originálu a německý překlad bude simultánně promítán. Akce je organizována ve spolupráci s Institutem slavistiky Humboldtovy univerzity v Berlíně a s podporou velvyslanectví České republiky v Berlíně.

Prodej knih zajišťuje knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

19.10.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala