Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.2.2017 19:00

Literární průvodce po západočeských lázních

Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy lázně – přednáška autorů Roswithy Schieb a Václava Petrboka o nové knize Literarischer Reiseführer Böhmisches Bäderdreieck

Západočeské lázně byly po všechny období mezinárodním lákadlem pro spisovatele a další osobnosti kultury a politiky. To se odráží v množství německých, českých a cizojazyčných textů. Na procházky po známých lázeňských místech vedou stopy významných autorů jako byli Goethe a Kafka, ale také méně známé jména jako Marie von Ebner-Eschenbach nebo Louis Fürnberg. Citáty důležitých představitelů české literatury jako Božena Němcová, Jan Neruda nebo Karel Čapek ukazují zcela jedinečný pohled na lázně, které po druhé světové válce částečně chátraly, částečně se však staly místem pro nová setkávání umělců.

Kniha zve na objevnou cestu do půvabného lázeňského regionu, ve kterém díky novým impulsům jako jsou vlastivědné iniciativy a festivaly, ožívá kulturní atmosféra minulých časů.

Autoři

Roswitha Schieb již zveřejnila řadu literárních a kulturně-historických cestopisů, mezi něž patří Literarischer Reiseführer Breslau, Jeder zweite Berliner a Schlesische Spuren an der Spree vydané nakladatelstvím Deutsches Kulturforum östliches Europa. Pracuje jako autorka na volné noze a žije ve vesnici Borgsdorf u Berlína.

Václav Petrbok je pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky a Centra Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách na Karlově Univerzitě v Praze. Působí také jako odborný asistent Ústavu pro soudobé dějiny. Jako jeden z autorů Literárním průvodcem ukazuje, jak jsou česko-německé kulturní vztahy a lázeňský život reflektovány v české literatuře.

Moderátorka

Tanja Krombach, zástupkyně ředitele instituce Deutsches Kulturforum östliches Europa.

V závěru vystoupí salonní orchestr Berliner Melange.

O přihlášení prosíme do 13. února 2017 na e-mail deutsches@kulturforum.info

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

14.2.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala