Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.3.2015 - 15.3.2015

Čtení českých autorů na Lipském knižním veletrhu

Ve spolupráci s MKČR prezentuje České centrum Berlín vybrané současné spisovatele na autorských čteních ve veletržních halách. Jan Němec (1981), laureát Ceny Evropské unie za literaturu pro rok 2014, představí svůj román o fotografu Františku Drtikolovi – Dějiny světla. Marek Toman (1967), ceněný básník a prozaik, představí svoji novou prózu na téma magické Prahy a jedné dávné legendy – Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Prozaik a scenárista Roman Ráž (1935) představí svůj román o první světové válce a vzniku samostatného Československa; jde o první díl plánované trilogie o dvacátém století. Básnířka Tereza Riedlbauchová (1977) představí svoji novou sbírku básní psaných nejen na motivy města nad Seinou.

Až se v březnu otevřou brány lipského knižního veletrhu a světová nakladatelství představí své nově vyšlé knihy, bude u toho opět řada českých autorů, jejichž díla je třeba objevit.

Marek Toman: Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese
Dva příběhy z různých století, které spojují osudy dvou otců a synů, vypráví Marek Toman v tajemných pražských kulisách. První se vrací do roku 1694 a je založen na skutečné události. Šimon Abeles zemře tragickou smrtí krátce po tom, co se rozhodne konvertovat ke křesťanství. Z vraždy je obviněn jeho otec Lazar, a Šimon je prohlášen za mučedníka. V druhé rovině, která se odehrává v současnosti, je antropolog Ladislav Albrecht pověřený výzkumem Abelesova hrobu a zároveň pátrá po svém ztraceném synovi Šimonovi, který propadl počítačové hře. Marek Toman (1967) je básník a prozaik, překladatel, publicista a vydavatel, povoláním je diplomat.
Moderuje bohemistka Zuzana Jürgens.
Sobota, 14. 3. 2015, 11.30–12.00 hodin
Výstaviště, Café Europa: hala 4, stánek E401

Tereza Riedlbauchová: Pařížský deník
Pařížský deník, pátá básnická sbírka Terezy Riedlbauchové, je postaven na principu zrcadlení, odrazu, dialogu a prostupují ho fragmenty snů a deníkových zápisů. První oddíl V zrcadle černá labuť zahrnuje básně temné a úzkostné, reflektující zejména samotu (ztráta pražského domova na Loretě a osamělost cizince ve velkoměstě). Druhý oddíl Bílá labuť představuje básně prosvětlené francouzskou krajinou či městy a zejména láskou a vášní.
Moderuje bohemistka Christina Frankenberg.
Sobota, 14. 3. 2015, 17.00–17.30 hodin
Výstaviště, Café Europa: hala 4, stánek E401

Roman Ráž: Lázeňské dobrodružství
Prozaik a scénárista Roman Ráž (1935) představuje první díl plánované trilogie o dvacátém století, román o První světové válce a vzniku samostatného Československa. Vypravěčkou je manželka lázeňského restauratéra, a později starosty, která zachycuje útrapy války, rozpadu manželství a nepřátelství v národně a ideologicky nehomogenní vesnici. Dokumentární styl Romana Ráže podporují fiktivní deníkové zápisky členů rodiny a ostatních zúčastněných stran.
Moderuje bohemistka Christina Frankenberg.
Neděle, 15. 3. 2015, 13.00–13.30 hodin
Výstaviště, Café Europa: hala 4, stánek E401

Jan Němec: Dějiny světla
Románový debut Jana Němce byl v Česku nejvýraznější literární událostí uplynulého roku. Román si vysloužil nejen pochvalu kritiky, ale získal hned dvě důležitá ocenění: Česká kniha 2014 a Cena Evropské unie za literaturu 2014. 33letý autor vypráví ve svém rozsáhlém románu fascinující životní příběh Františka Drtikola, prvního českého fotografa světového formátu, jehož snímky dosahují na současných aukcích těch nejvyšších cen. Ve druhé polovině svého života však Drtikol zcela opustil fotografii a začal se věnovat mystice.
Moderuje bohemistka Zuzana Jürgens.
Neděle, 15. 3. 2015, 15.00-15.30 hodin
Výstaviště, Café Europa: hala 4, stánek E401

Leipziger Buchmesse

Místo konání:
Lipsko
Datum:

Od: 14.3.2015
Do: 15.3.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala