Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.8.2018 - 21.8.2018

Lipsko | Vzpomínky na Pražské jaro před 50 lety

Lipský Kinobar Prager Frühling představí v srpnu filmovou řadu „Vzpomínky na Pražské jaro před 50 lety“

Pá, 17. 8., 20:00
ŽERT
ČSSR 1968, 80 min., v originálním znění s angl. titulky, režie: Jaromil Jireš
Námět: podle stejnojmenného románu Milana Kundery 
Hlavní hrdina příběhu i po patnácti letech těžce doplácí na důsledky svého žertu ze studentských let. V 50. letech byl Ludvík Jahn vyloučen z vysoké školy a musel jako „třídní nepřítel“ na nucené práce do Pomocných technických praporů. Po letech se setká s jedním z vyučujících, kteří způsobili jeho neštěstí. Začne promýšlet pomstu. Jako předloha filmu posloužil režisérovi stejnojmenný román Milana Kundery z roku 1967.     

So, 18. 8., 19:30
O SLAVNOSTI A HOSTECH
ČSSR 1966, 68 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Jan Němec
Piknik v lese – vesele klábosící společnost se sejde ve sluncem zaplavené lesní idylce, pak je ale neznámým člověkem vyzvána, aby poslouchala jeho příkazy. Když to jeden z hostů odmítne, je v ohrožení. Filmové podobenství o přizpůsobení se politické moci a zničení těch, kteří si stojí za svými názory, se stalo jedním z nejvýznamnějších filmů období před Pražským jarem. Před kamerou účinkují známí pražští intelektuálové, kteří tím vyjádřili svou kritiku vůči stávajícímu politickému režimu.

Ne, 19. 8., 18:00
PELÍŠKY
CZ 1993, 115 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Jan Hřebejk
Jeden z nejpopulárnějších českých filmů 90. let – a také typický příklad retro-vlny. Co se stane, když se v jednom domě setkají dvě generace, které mají odlišné ideály, minulost i postoj k životu? V jednom pražském činžáku krátce před Vánoci roku 1967: nájemníci Šebek a Kraus se nesnesou. Major Šebek je přesvědčený komunista, Kraus naopak nenávidí „bolševiky“. Zcela jinak je to s jejich dětmi: ty zažívají první lásky, sní o rockové muzice a nových kozačkách ze Západu. Do toho zasáhne sovětské obsazení a násilné ukončení Pražského jara, které navždy změní životy všech.                   

Po, 20. 8., 19:00
SPALOVAČ MRTVOL
ČSSR 1968, 96 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Juraj Herz
Praha na konci 30. let: Karl Kopferkingl má perfektní život: všechno u něj doma je čisté a má své místo. Svou práci miluje stejně vroucně jako svou rodinu, o svou ženu a děti se stará se stejným citem jako o mrtvé, které denně spaluje. Doposud vykonával svou práci jen v malém a byl s tím spokojený. Když mu pak ale jeden starý přítel vypráví o straně, která slaví v Německu zrovna velký úspěch, začne kalkulovat, jak by mohl zpopelňování dělat efektivněji a plánovat ho ve velkém…
Hořké podobenství o konformismu a oportunismu režiséra Juraje Herze nahání člověka husí kůži.  

Út, 21. 8., 19:30
UCHO
ČSSR 1970, 94 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Karel Kachyňa
Praha v 50. letech: ministerský náměstek a jeho žena se vrací z výstřední vládní recepce do své vily. Něco není v pořádku. Vypadá to, že tam byla Státní bezpečnost, aby nainstalovala další „ucho“.
Snímek překvapivě otevřeně a věrně zachycuje, jak v té době fungovala Státní bezpečnost. Naléhavými černobílými obrazy a sugestivní hudbou navozuje atmosféru nejistoty a strachu ze zvůle státu, se kterou se v době stalinismu mohl setkat každý. UCHO bylo pro tehdejší pohlaváry jedním z nejobávanějších filmů. Okamžitě po svém dokončení v roce 1970 byl snímek uzamčen do trezoru. Své mezinárodní premiéry se dočkal poprvé až v roce 1990 na filmovém festivalu v Cannes.                    

Kinobar Prager Frühling

 

Místo konání:
Kinobar Prager Frühling, Bernhard-Göring-Straße 152, 04277 Leipzig
Datum:

Od: 17.8.2018
Do: 21.8.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala