Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.11.2013 18:00

Lesegruppe Literatura

12. listopadu si nahradíme odpadlé setkání literárního kroužku z října. Setkáme se v 18 hodin v Českém centru v Berlíně, abychom si popovídali o knize velkého rakouského spisovatele. Mluvit se bude o románu „Jáchymov“ napsaný Josefem Haslingerem. Román je inspirovaný skutečným příběhem československého hokejového brankáře Bohumila Modrého.

V knize Josefa Haslingera se náhodně střetává vydavatel s jednou tanečnicí ve starém lázeňském hotelu v Jáchymově. Ona mu začne vyprávět svůj celoživotní příběh, který je protkán tragédií jejího otce. Jako brankář československého hokejového národního týmu se stal hvězdou ve třicátých letech 20. století, jeho úspěchy ho ale neochránili před zvůlí komunistického režimu. Byl zatčen a deportován do pracovního tábora v Jáchymově, do uranových dolů v Krušných horách. Po pěti letech se díky amnestii dostal na svobodu. Při propuštění byl ovšem již smrtelně nemocný. Jeho rodině nezbylo nic jiného, než přihlížet jeho pomalému umírání. Jeho dcera se stane kronikářkou, která popisuje své neurčité vzpomínky, kterým nemůže uniknout.

„Josef Haslinger vypráví sportovní dějiny, které jsou ovšem velice poznamenány politickou situací v zemi. Jeho román „Jáchymov“ je vzácně šťastným případem literárně zdařilé dokumentární fikce“ zhodnotil Christopher Schröder z redakce Spiegel Online.

Využijte podzim ke čtení a přijďte na naše další setkání, kde si můžete popovídat s dalšími lidmi! O svém zájmu zúčastnit se setkání nás prosím informujte na e-mailu ccberlin@czech.cz. Není nutné žádné členství, abyste se k nám mohl připojit a podělit se o názor s ostatními čtenáři.

Termíny dalších setkání a knih:

Út, 12.11., 18:00
Josef Haslinger: Jáchymov
Ve starém lázeňském hotelu Jáchymov vypráví tanečnice životní příběh svého otce, který působil jako brankář československého hokejového národního týmu. Ve 30. letech se stal hvězdou a v 50. letech byl deportován do pracovního tábora v Jáchymově.

Út, 10.12., 18:00
Miloš Urban: Lord Mord
Pražský Josefov na konci 19. Století: Každou chvíli dojde k nálezu mrtvé prostitutky. Šušká se, že sériový vrah je temná, zlověstná postava ze židovské mytologie: monstrózní Kleinfleisch. Při čtení napínavé detektivky Miloše Urbana se čtenář může vcítit do dějin a duše zlatého města.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

12.11.2013 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala