Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.9.2014

Lesegruppe Literatura: Jáchym Topol „Chladnou zemí“

V čtenářském kroužku Lesegruppe Literatura Českého centra v Berlíně se setkáváme několikrát do roka a diskutujeme o knihách českých autorů nebo o tématech, která jsou s Čechy spojená. Pokud chcete diskutovat spolu s námi, měli byste mít vždy knihu předem přečtenou. Při našem dalším setkání v září, které se tentokrát bude konat ve středu 17. 9., budeme diskutovat o románu „Chladnou zemí“ (Die Teufelswerkstatt, nakladatelství Suhrkamp Verlag, 2010, 201 stran) českého spisovatele Jáchyma Topola.

Hlavní hrdina románu, který literární kritici popisují jako ohromující a dechberoucí, je mladý muž, který prchá z Terezína. Jeho jediné zavazadlo je klíček od skříňky a flashka s údaji o boháčích přeživších holokaust, kteří jemu a jeho strýci Lebovi pomáhali vytvořit alternativní verzi tohoto pamětního místa. S „hledači pryčen“ z celého světa - mladými lidmi, kteří pátrají na východě po svých zavražděných prarodičích, založili komunu a prodejem triček s Kafkou, Ghetto-Pizzy a nabídkami terapeutických sezení dělali konkurenci oficiálnímu památníku koncentračního tábora.

Expresivně vyprávěná povídka nás zavádí do absurdního světa, který autor popisuje jakožto svět, „kde se točí piruety černého humoru“, jak napsal deník DIE ZEIT.

Literární setkání se konají v němčině a jsou určená pro všechny milovníky literatury. K tomu, abyste se k nám mohli připojit, diskutovat a vyměňovat si názory na knihu, nemusíte být členy, ale prosíme Vás jen o krátkou registraci na ccberlin@czech.cz.

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

17.9.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala