Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2013 18:00

Lesegruppe Literatura: Mariusz Szczygiel „Gottland“

Až se 10. září v Českém centru znovu sejde Lesegruppe Literatura, bude se hovořit o knize Gottland polského žurnalisty Mariusze Szczygiela, která se skládá z reportáží psaných o Česku.

Jeho německý kolega Karl-Markus Gauss se svého času ptal v novinách Neue Zürcher Zeitung, proč by se čtenáři měli zajímat právě o toto. A sám si hned odpovídá: „No, protože… Mariusz Szczygiel píše mistrovskou prózu, která není sice fikcionální, ale zato velmi umělecká.“ S vytříbeným žurnalistickým instinktem odhaluje Szczygiel napínavé a dalekosáhle neznámé osudy, které často umožní čtenáři znovu prožít absurdní politické převraty 20. století. Vypráví o sochaři Otokaru Ševci, který vytvořil monstrózní pomník Stalina na Letné v Praze, a kvůli kterému spáchal sebevraždu. Vykresluje také proměnlivý osud obuvnické dynastie zlínské rodiny Baťovy v pěti politických systémech. Dalším tématem je životní úděl herečky a krátkodobé milenky Goebbelse Lídy Baarové, která byla po válce podezřelá z kolaborace, ale nikdy nebyla usvědčena, a která byla po svém návratu z rakouského exilu v roce 1989 znovu obletována svými starými fanoušky.

Využijte léto ke čtení a přijďte na naše další setkání, kde si můžete popovídat s dalšími lidmi! O svém zájmu účastnit se setkání nás prosím informujte na ccberlin@czech.cz.

Následující termíny a knihy:

Út, 10. 9., 18:00
Mariusz Szczygiel: Gottland
Polský žurnalista Mariusz Szczygiel se vydá se svými reportážemi z Česka na napínavou objevnou cestu a čtenáře seznamuje s pohnutými lidskými osudy, např. sochaře Otakara Ševce, který v 50. letech navrhl v Praze Stalinův pomník.

Út, 15. 10., 18:00
Josef Haslinger: Jáchymov
Ve starém lázeňském hotelu Jáchymov vypráví tanečnice životní příběh svého otce, který působil jako brankář československého hokejového národního týmu. Ve 30. letech se stal hvězdou a v 50. letech byl deportován do pracovního tábora v Jáchymově.

Út, 12. 11., 18:00
O četbě na tento den rozhodne skupina společně v září. Návrhy jsou v seznamu četby, který si můžete stáhnout ve formátu pdf.

Út, 10. 12., 18:00
O četbě na tento den rozhodne skupina společně v září. Návrhy jsou v seznamu četby, který si můžete stáhnout ve formátu pdf.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

10.9.2013 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala